PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska na celowniku funduszy private equity

  • wnp.pl
  • 03 cze 2014 17:21

Fundusze private equity zainteresowane inwestycjami w Europie Środkowo-Wschodniej traktują Polskę jako kraj pierwszego wyboru. Do najważniejszych atutów inwestycyjnych naszego kraju należą nie tylko chłonny rynek wewnętrzny i szybki wzrost gospodarczy, ale także dojrzały rynek kapitałowy, nowoczesny system bankowy oraz rozwinięte ramy instytucjonalne wspierające działania inwestorów.

REKLAMA

Takie są wnioski z raportu przygotowanego przez firmę doradczą KPMG pt. "Rynek Private Equity w Polsce: fakty a opinie". W 2012 r. udział Polski we wszystkich inwestycjach PE w państwach CEE wyniósł aż 46 proc., a w przyszłości przewaga ta jeszcze wzrośnie. Przemawia za tym fakt, iż fundusze PE odnoszą sukcesy inwestycyjne w Polsce i są zadowolone z sytuacji na polskim rynku.

Z raportu wynika, że większość spółek, w które zdecydowały się zainwestować fundusze PE, charakteryzuje się bardzo dobrymi wynikami finansowymi i dynamicznym rozwojem, a zakończone inwestycje wysokimi zwrotami dla funduszy.

Spośród analizowanych spółek portfelowych, 80 proc. w czasie trwania inwestycji odnotowało wzrost przychodów, a w przypadku 40 proc. średnioroczny wzrost przychodów wynosił ponad 20 proc. Według deklaracji funduszy biorących udział w badaniu KPMG, w ostatnich latach ich przeciętne zwroty z inwestycji były na poziomie dwu- lub nawet trzykrotnym, co potwierdza analiza transakcji przeprowadzona przez KPMG.

- Dobre wyniki spółek portfelowych są skutkiem strategii inwestycyjnej funduszy private equity. Fundusze, w odróżnieniu od inwestorów giełdowych, dostarczają nie tylko kapitału, ale biorą aktywny udział w rozwoju spółek. Wykorzystują swoje doświadczenie, aby zwiększyć efektywność działania spółki portfelowej i usprawnić jej struktury korporacyjne. Opracowują strategię wzrostu, która często zakłada ekspansję spółki poprzez przejęcie innych graczy z tej samej branży. Często fundusze inwestują w młode, innowacyjne firmy i wspierają je w początkowej fazie rozwoju. Udana inwestycja private equity to korzyść dla obu stron spółka rośnie i rozwija się, a fundusz po kilku latach może z dużym zyskiem sprzedać swoje udziały - tłumaczy Rafał Wiza, dyrektor w dziale audytu, szef zespołu private equity w KPMG w Polsce.

Sukcesy funduszy private equity w Polsce wynikają z przemyślanej i skutecznej strategii, ale także ze sprzyjających warunków panujących na polskim rynku. Polska oferuje inwestorom szybkie, a zarazem stabilnie tempo wzrostu gospodarczego, najlepiej rozwinięty rynek kapitałowy w Europie Środkowo-Wschodniej oraz stabilny i nowoczesny sektor bankowy. Aż 86 proc. funduszy biorących udział w badaniu KPMG w Polsce jest zdania, że finansowanie dłużne jest łatwo dostępne i nie stanowi bariery w realizacji transakcji. Te czynniki powodują, że Polska jest zdecydowanie najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2012 r. udział Polski we wszystkich inwestycjach private equity w tym regionie wyniósł 46 proc.Kiedy 25 lat temu Polska i inne kraju bloku wschodniego weszły na drogę transformacji ustrojowo-gospodarczej, inwestorzy traktowali Europę Środkowo-Wschodnią jako jednolity region. Dzisiaj region ten jest wyraźnie zróżnicowany, a Polska należy do liderów. W odróżnieniu od wielu innych państw środkowoeuropejskich, Polska okazała się wyjątkowo odporna na kryzys, którego skutki po 2008 r. dotknęły całą Europę.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA