PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska opracowała własny plan Junckera

  • Autor: PAP
  • 09 cze 2015 14:11

Polska zbudowała plan Junckera o wiele wcześniej niż ta idea powstała na rynku europejskim - ocenił w rozmowie z PAP prezes PIR SA. Jerzy Góra. Zapowiedział współpracę z funduszem EFIS i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w ramach realizacji planu Junckera w Polsce.

REKLAMA

Polskie Inwestycje Rozwojowe staną się otwartą krajową platformą inwestycyjną, poprzez którą Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS) będzie mógł inwestować w projekty w Polsce - zaznaczył.

Jak ocenił Góra, program Inwestycje Polskie, jeżeli chodzi o idee, realizuje plan Junckera w naszym kraju. "Więc naturalną rzeczą jest, że polski rząd dyskutując z Komisją Europejską, w jaki sposób to powinno funkcjonować w naszym kraju, wykorzystał platformę inwestycyjną, którą mamy, czyli w części bankowej BGK jako narodowy bank rozwoju, a w części kapitałowej PIR jako podmiot finansujący inwestycje w systemie projektowym" - wyjaśnił prezes.

Jak zauważył, ufunduszowienie PIR, czyli powstanie funduszy inwestycyjnych zamkniętych aktywów niepublicznych (infrastruktury, przedsiębiorstw i samorządowego), powinno być dodatkowym elementem sprzyjającym współpracy w ramach realizacji planu Junckera. "Można sobie wyobrazić zrealizowanie wspólnych projektów inwestycyjnych przez poszczególne FIZAN-y (utworzone fundusze - PAP) i pieniądze, które będą dedykowane do samego planu jako takiego. Z tego, co wiem, do 30 czerwca mają zapaść ostateczne decyzje, w jaki sposób program będzie funkcjonować" - powiedział.

Zaznaczył, że już wiadomo, iż jedną z ważniejszych ról w realizacji planu Junckera będzie odgrywał Europejski Bank Inwestycyjny.

"Ukształtowanie Programu Inwestycje Polskie jako zastrzyku finansowego do realizacji inwestycji strukturalnych dających miejsca pracy idealnie pasuje do planu Junckera. To mogą być dwa uzupełniające się mechanizmy: ten, który jest na rynku polskim i ten, który powstaje na poziomie Komisji Europejskiej" - ocenił. "W ten sposób otworzy się przestrzeń do realizacji koinwestycji, w których uczestniczyć będzie jeden z tworzonych FIZAN-ów (obejmując certyfikaty inwestycyjne w EFIS), albo odwrotnie, czyli środki z EFIS będą trafiały do zarządzanego przez PIR funduszu" - wyjaśnił Góra.

Odnosząc się do procesu wyboru inwestycji finansowanych w ramach planu Junckera, powiedział, że Polska na identycznych zasadach jak pozostałe kraje członkowskie UE będzie proponowała projekty, a decyzje będą zapadać na poziomie europejskim w komitecie sterującym EFIS, który będzie wybierał te inwestycje, które najlepiej wpisują się w strategię planu Junckera.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA