PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska rajem podatkowym dla inwestorów nieruchomościowych?

  • Autor: propertynews.pl
  • 23 lip 2014 10:24

Polska rajem podatkowym dla inwestorów nieruchomościowych?

Polska jest najtańszym krajem pod względem opodatkowania inwestycji w nieruchomości komercyjne przeznaczone na sprzedaż - wynika z badania T3 (Total Tax Take), przeprowadzonego przez Taxand, największą na świecie niezależną organizację doradców podatkowych dla międzynarodowych przedsiębiorstw.

REKLAMA

Obciążenie podatkowe związane z inwestycjami w Polsce w nieruchomości komercyjne przeznaczone na sprzedaż kształtuje się na poziomie 4,41 proc. wartości transakcji sprzedaży. Tak dobry wynik Polski na tle badanych państw jest pochodną pełnego prawa do odliczenia VAT od wydatków inwestycyjnych, przy dodatkowym braku obciążenia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz relatywnie niską stawką CIT - wyjaśnia Paweł Toński, partner i szef grupy Real Estate w Crido Taxand, która doradzała największym podmiotom z branży nieruchomościowej przy transakcjach i restrukturyzacjach o łącznej wartości ponad 2 miliarda EUR w ciągu ostatnich 2 lat.

Celem badania „T3", które przeprowadzone zostało w 20. krajach, jest analiza poziomu obciążenia fiskalnego inwestycji w oparciu o podział na następujące kategorie: inwestycja w nieruchomość komercyjną na sprzedaż, inwestycja deweloperska w nieruchomość mieszkaniową, najem mieszkalny, najem powierzchni komercyjnej.

Również w pozostałych, analizowanych przez doradców Taxanda, kategoriach Polska jest zaliczana do atrakcyjnych jurysdykcji podatkowych, zajmując np. czwarte miejsce pod względem lokalizacji dla inwestycji deweloperskich na rynku nieruchomości mieszkaniowych, gdzie udział podatków w ostatecznej cenie sprzedaży wynosi zaledwie 11,85 proc. W tym przypadku, nieco wyższy wskaźnik, niż w przypadku nieruchomości komercyjnych, wiąże się z podatkiem VAT, który obciąża nabywców, ale jednocześnie - dzięki obniżonej stawce VAT stosowanej przy sprzedaży mieszkań - daje on i tak jedno z najniższych obciążeń w zestawieniu „T3". Jednocześnie, rynek najmu tak mieszkaniowego, jak i komercyjnego, przyciąga potencjalnych inwestorów ze względu na relatywnie niskie opodatkowanie na poziomie odpowiednio 24 proc. i 16,33 proc..

Wyniki badania „T3" przeprowadzonego przez Taxand potwierdzają atrakcyjność Polski jako kraju, w którym, z podatkowego punktu widzenia, warto inwestować w nieruchomości, w szczególności w segmencie nieruchomości komercyjnych przeznaczonych na sprzedaż. Potwierdzeniem tego jest znaczna aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości w Polsce w ostatnich latach. W samym 2013 r. zostało przeprowadzonych wiele transakcji o wartości ponad 100 mln EUR każda. Jednocześnie, rozpoczęto wiele nowych inwestycji z udziałem nowych graczy na naszym rynku." - komentuje Paweł Toński, partner i szef grupy Real Estate w Crido Taxand.

  • 1
  • 2

Multimedia

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA