PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska spada w rankingu konkurencyjności

  • Autor: PAP
  • 03 wrz 2014 11:27

Polska spadła o jedno miejsce w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego (WEF) i zajmuje 43. pozycję wśród 148 państw - poinformował w środę w komunikacie Narodowy Bank Polski, który uczestniczył w badaniach.

REKLAMA

Zgodnie z komunikatem, tak jak w ostatnich latach, najbardziej konkurencyjną gospodarką pozostaje Szwajcaria, a kolejny jest Singapur. Stany Zjednoczone wróciły na podium, spychając z niego Finlandię. Następne są Niemcy - największy partner gospodarczy Polski.

"Pomimo kolejnego spadku w rankingu, polska gospodarka pozostaje jedną z najbardziej konkurencyjnych wśród krajów postkomunistycznych. Jednak w tym roku wyprzedziły nas Czechy, które poprawiły swoją pozycję aż o 9 miejsc, a od lat najlepiej radzi sobie w tym regionalnym zestawieniu Estonia" - napisano.

Najnowsze badanie WEF pokazało, że zmniejszył się dystans między większością państw regionu a Polską. Zauważono, że od 2010 r., kiedy Polska zajęła rekordowo wysokie 39. miejsce, pozycja naszego kraju w rankingu spada.

"Może zacząć niepokoić ta zarysowująca się tendencja spadkowa konkurencyjności polskiej gospodarki. Szczególnie, że państwa naszego regionu szybko zwiększają swoją konkurencyjność i poprawiają swoje pozycje w tym rankingu. To dowód na to, że w globalnym świecie, aby nie zostać w tyle, trzeba wytrwale i energicznie iść do przodu" - powiedział cytowany w komunikacie prof. Piotr Boguszewski z NBP.

Polscy przedsiębiorcy jako największy problem dla konkurencyjności tradycyjnie na pierwszym miejscu wskazali prawo podatkowe; krytykowane jest ono za zmienność i nieprzewidywalność. Przepisy podatkowe i te dotyczące zatrudnienia uznano za nadmiernie rozbudowane i zbyt restrykcyjne, a przez to znacząco utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej.

Infrastruktura, mimo istotnych zmian, jakie zaszły w ostatnich latach, wciąż jest oceniana jako niedostatecznie rozwinięta w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Dotyczy to przede wszystkim jakości dróg i kolei.

"Nie najlepsze oceny zebrały także krajowe instytucje sektora rządowego - przede wszystkim z powodu niesatysfakcjonującego poziomu zaufania społecznego, ale także za nieoptymalne wydatkowanie środków publicznych. Bardzo słabo została oceniona innowacyjność - polskie firmy wciąż bowiem za mało inwestują w prace badawczo-rozwojowe i nie rozwijają współpracy w tej dziedzinie z uczelniami wyższymi" - napisano w komunikacie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA