PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska spada w rankingu konkurencyjności

  • Autor: PAP
  • 03 wrz 2014 11:27

Polska spadła o jedno miejsce w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego (WEF) i zajmuje 43. pozycję wśród 148 państw - poinformował w środę w komunikacie Narodowy Bank Polski, który uczestniczył w badaniach.

REKLAMA

Zgodnie z komunikatem, tak jak w ostatnich latach, najbardziej konkurencyjną gospodarką pozostaje Szwajcaria, a kolejny jest Singapur. Stany Zjednoczone wróciły na podium, spychając z niego Finlandię. Następne są Niemcy - największy partner gospodarczy Polski.

"Pomimo kolejnego spadku w rankingu, polska gospodarka pozostaje jedną z najbardziej konkurencyjnych wśród krajów postkomunistycznych. Jednak w tym roku wyprzedziły nas Czechy, które poprawiły swoją pozycję aż o 9 miejsc, a od lat najlepiej radzi sobie w tym regionalnym zestawieniu Estonia" - napisano.

Najnowsze badanie WEF pokazało, że zmniejszył się dystans między większością państw regionu a Polską. Zauważono, że od 2010 r., kiedy Polska zajęła rekordowo wysokie 39. miejsce, pozycja naszego kraju w rankingu spada.

"Może zacząć niepokoić ta zarysowująca się tendencja spadkowa konkurencyjności polskiej gospodarki. Szczególnie, że państwa naszego regionu szybko zwiększają swoją konkurencyjność i poprawiają swoje pozycje w tym rankingu. To dowód na to, że w globalnym świecie, aby nie zostać w tyle, trzeba wytrwale i energicznie iść do przodu" - powiedział cytowany w komunikacie prof. Piotr Boguszewski z NBP.

Polscy przedsiębiorcy jako największy problem dla konkurencyjności tradycyjnie na pierwszym miejscu wskazali prawo podatkowe; krytykowane jest ono za zmienność i nieprzewidywalność. Przepisy podatkowe i te dotyczące zatrudnienia uznano za nadmiernie rozbudowane i zbyt restrykcyjne, a przez to znacząco utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej.

Infrastruktura, mimo istotnych zmian, jakie zaszły w ostatnich latach, wciąż jest oceniana jako niedostatecznie rozwinięta w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Dotyczy to przede wszystkim jakości dróg i kolei.

"Nie najlepsze oceny zebrały także krajowe instytucje sektora rządowego - przede wszystkim z powodu niesatysfakcjonującego poziomu zaufania społecznego, ale także za nieoptymalne wydatkowanie środków publicznych. Bardzo słabo została oceniona innowacyjność - polskie firmy wciąż bowiem za mało inwestują w prace badawczo-rozwojowe i nie rozwijają współpracy w tej dziedzinie z uczelniami wyższymi" - napisano w komunikacie.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA