PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski eksport notuje spowolnienie

  • wnp.pl
  • 18 lip 2014 08:34

Dane GUS o czerwcowej produkcji zdecydowanie rozczarowały. W ubiegłym miesiącu produkcja wzrosła o zaledwie 1,7 proc. - znacznie wolniej niż w maju i znacznie poniżej oczekiwań ekonomistów.

REKLAMA

Wolniejszy wzrost to - jak podkreślają ekonomiści - po części efekt statystyczny - efekt wysokiej bazy przed rokiem. Jednak nie można wszystkiego zwalać na statystykę. Powody do niepokoju są. Zgodnie z komunikatem GUS, większość działów przemysłu odnotowało spadek dynamiki produkcji w ujęciu rocznym.
- Struktura danych o produkcji przemysłowej wskazuje, że już drugi miesiąc z rzędu spadek jej dynamiki wynikał w dużej mierze ze zmniejszenia dynamiki produkcji w przetwórstwie - z 5,7 proc. rok do roku w maju do 2,1 proc. w czerwcu - które odpowiada za tworzenie ok. 85 proc. całości wartości dodanej w przemyśle. Spowolnienie produkcji było szczególnie widoczne w branżach o wysokim udziale eksportu w przychodach ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów - zauważa Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole. Wolniej wzrastała zatem produkcja w tak "eksportowych" działach przemysłu jak meblarstwo, przemysł motoryzacyjny, czy produkcja urządzeń elektrycznych.

Zdaniem Krystiana Jaworskiego takie wyniki nie powinny być jednak zaskoczeniem. -Spowolnienie w branżach eksportowych jest zgodne z naszymi oczekiwaniami sformułowanymi przed miesiącem a także z czerwcowymi badaniami koniunktury w polskim przetwórstwie PMI. Subindeks dotyczący nowych zamówień eksportowych już drugi miesiąc z rzędu ukształtował się bowiem poniżej granicy 50 pkt. - a więc poziomu oddzielającego wzrost od spadku aktywności. Uważamy, że w dużej mierze spadek eksportu wynikał z niższego popytu ze strefy euro - twierdzi ekonomista Credit Agricole.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA