PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski PKB będzie rósł wolniej, niż prognozowano

  • wnp.pl
  • 23 wrz 2014 08:05

Polskie PKB w tym i w przyszłym roku będzie rosło w tempie poniżej 3 proc. - twierdzą ekonomiści Credit Agricole, Jakub Borowski i Krystian Jaworski, którzy ostro tną w dół swoje wcześniejsze prognozy.

REKLAMA

Jeszcze niedawno ekonomiści Credit Agricole szacowali, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,5 proc. W przyszłym wzrost miał jest jeszcze wyższy. W swojej ostatniej analizie mocno jednak tną w dół swoje wcześniejsze prognozy - obecnie przewidują, że w tym roku PKB wzrośnie o 2,8 proc., w przyszłym gospodarka będzie rosła nieznacznie szybciej - 2,9 proc. - Obniżenie oczekiwanego przez nas tempa wzrostu gospodarczego jest przede wszystkim efektem oddziaływania czynników zewnętrznych. Zmniejszenie popytu zagranicznego wynikające z pogorszenia koniunktury w Niemczech, wprowadzonego przez Rosję embarga na eksport żywności oraz przedłużającego się konfliktu rosyjsko-ukraińskiego będzie miało negatywny wpływ na polski eksport - twierdzą ekonomiści CA.

Przewidują oni, że gospodarka polska mocno wyhamuje. - Uważamy, że roczne tempo wzrostu PKB zmniejszyło się w trzecim kwartale do 2,5 proc. z 3,3 proc. w drugim, co było w dużej mierze efektem pogorszenia sytuacji w przemyśle i budownictwie. Oczekujemy, że w czwartym kwartale tego roku i pierwszym kwartale 2015 r. roczna dynamika PKB ustabilizuje się na poziomie 2,2 proc., co będzie jednocześnie dołkiem spowolnienia gospodarczego w Polsce - przewidują ekonomiści CA. Ich zdaniem od drugiego kwartału przyszłego roku gospodarka nieco przyspieszy - do 3,3 proc. w czwartym kwartale 2015 r. (rok do roku), to jednak będzie za mało, by wzrost gospodarczy w skali całego roku przekroczył 3 proc. - Istotnym czynnikiem ryzyka dla ścieżki dynamiki PKB pozostaje dalszy rozwój wydarzeń na Ukrainie. W przypadku wprowadzenia sankcji odwetowych przez Rosję, wzrost PKB w Polsce zostanie dodatkowo ograniczony - dodają Jakub Borowski i Krystian Jaworski.

Ekonomiści CA podtrzymują swoje wcześniejsze twierdzenia, że zjawisko deflacji pozostanie z nami do końca roku, obniżyli jednak prognozy inflacyjne na przyszły rok - z 1,2 proc. do 0,9 proc. - Oczekujemy, że w 2014 r. średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 0,1 proc rok do roku. Prognozujemy, że we wrześniu wskaźnik inflacji CPI wyniesie minus 0,4 proc., a w kolejnych miesiącach pozostanie on w umiarkowanym trendzie wzrostowym osiągając minus 0,1 proc. w grudniu. Niższe tempo wzrostu cen jest efektem wprowadzonego przez Rosję embarga na eksport żywności, niższego popytu krajowego oraz wolniejszego wzrostu cen ropy na światowych rynkach - twierdzą, dodając, że w drugiej połowie przyszłego roku antyinflacyjny efekt rosyjskiego embarga wygaśnie - ze względu na oczekiwane ożywienie gospodarcze i efekt niskiej bazy z 2014 roku.

Nieco więcej optymizmu jest w przewidywaniach CA dotyczących rynku pracy. - Pomimo spowolnienia gospodarczego uważamy, że poprawa na rynku pracy będzie dalej postępować, choć w nieznacznie wolniejszym tempie. Oczekujemy, że stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtuje się na poziomie o 12,2 proc. na koniec br. i obniży się do 11,6 proc. w 2015 r. - twierdzą Jakub Borowski i Krystian Jaworski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA