PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski PKB rośnie dzięki wydatkom rządowym

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2014 08:19

Wstępne dane polskiego PKB sugerują, że głównym źródłem wzrostu były zapasy lub inwestycje rządowe - napisał BNP Paribas komentując ogłoszony w piątek wynik PKB za trzeci kwartał br. Odczyt wyklucza - w opinii banku - redukcję stóp procentowych w grudniu.

REKLAMA

GUS ogłosił wstępnie, że PKB za ostatni kwartał przyrósł o 3,3 proc. rdr i 0,9 proc. kdk. Przed ogłoszeniem danych, w oparciu o rozczarowujące miesięczne dane o aktywności za okres lipiec-wrzesień, BNP Paribas przewidywał wzrost o 2,5 proc. rdr i 0,4 proc. kdk.

Analitycy banku sądzą, że dane wykluczają obniżkę oprocentowania stóp w grudniu. W przypadku, gdy dane PKB okażą się mocne także w czwartym kwartale br., główna stopa procentowa utrzyma się na obecnym poziomie 2 proc. przez pierwsze półrocze 2015 r.

Z kolei według ośrodka analitycznego Capital Economics dane dowodzą, że region Europy Centralnej radzi sobie lepiej z trudnościami niż zakładano, ale trend nie jest równomierny. Wyniki gospodarek polskiej, rumuńskiej i bułgarskiej są lepsze od przewidywań, hamowanie wystąpiło na Węgrzech, a w Czechach i na Słowacji wzrost był stabilny.

CE sądzi, że "osłabienie sektora przemysłowego zrównoważył silny wzrost sektorów gospodarki nastawionych na potrzeby rodzimych konsumentów i rolnictwa", a eksport ucierpiał wskutek wyhamowania gospodarki niemieckiej. Gospodarka Niemiec wzrosła w trzecim kwartale br. o 0,1 proc. kdk.

"Trudności eurostefy będą nadal ciążyć na regionie, ale przeglądy koniunktury w biznesie sugerują ożywienie tempa w ostatnich miesiącach br. , co zapowiada solidny, jeśli nie spektakularny wzrost w latach 2015-16" - napisali analitycy CE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA