PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski potencjalny wzrost PKB w latach 2013-17 średnio 2,5 proc. rocznie

  • Autor: PAP
  • 18 paź 2013 07:02

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że szacowany średni potencjalny poziom wzrostu gospodarczego w Polsce w latach 2013-2017 wyniesie 2,5 proc. rocznie wobec 4,4 proc. w latach 2003-2007.

REKLAMA

"Słaby wzrost nie jest nowym problemem. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost w krajach CESEE (w Europie Centralnej, Wschodniej i Południowowschodniej) był dużo niższy od oczekiwań. PKB wzrastał średnio jedynie o pół procenta rocznie - zdecydowanie poniżej poziomu 5 procent prognozowanego wiosną 2008 r. Rozczarowujące wyniki są głównie rezultatem dużo niższego wzrostu potencjalnego, spowodowanego przede wszystkim ograniczonymi inwestycjami firm na skutek niższego popytu na ich produkty, mniejszej dostępności finansowania i potrzebą korekty bilansów po przedkryzysowym boomie inwestycyjnym" - napisano w opublikowanym w czwartek raporcie.

"Patrząc w przyszłość, czynniki spowalniające wzrost PKB są poważne, utrudniając ograniczanie bezrobocia i sprowadzenie wskaźników długu publicznego na bardziej bezpieczny poziom. Napływ kapitału, szczególnie ze strony macierzystych banków w Europie Zachodniej, prawdopodobnie pozostanie na niskim poziomie, według prognoz wzrost gospodarczy u partnerów handlowych CESEE pozostanie umiarkowany, a tempo spadku populacji w wieku produkcyjnym będzie przyspieszać" - dodano.

Autorzy raportu zaznaczają, że szacunki potencjalnego poziomu wzrostu mogą ulegać znacznym rewizjom. "Kluczowy problem jest taki, że potencjalny wzrost nie jest bezpośrednio mierzalny, a jego szacunki i prognozy różnią się zależnie od wyboru metodologii" - napisano.

"Inny problem jest taki, że cykle +boom i bust+ utrudniają określenie podstawowej stopy wzrostu. Dlatego potencjalny wzrost może być przeszacowany w okresach boomu i niedoszacowany w okresach spowolnienia" - dodano.

"Jest jasne, że gospodarka europejska, jako całość odradza się, w końcu następuje też odwrócenie trendu w strefie euro" - powiedział podczas prezentacji raportu w Warszawie dyrektor departamentu europejskiego MFW Reza Moghadam. Dodał, że w przypadku niektórych krajów strefy euro w tym roku można się jeszcze spodziewać lekkich spadków, ale w przyszłym roku będziemy mieli do czynienia ze skromnymi wzrostami.

Dodał, że prognozy dla strefy euro kontrastują z danymi na temat europejskich gospodarek rozwijających się. Mają one rosnąć w średnim tempie 1,7 proc. w tym roku i 2,7 proc. w 2014 r. Zdaniem Moghadama niepokoić może wpływ kryzysu na rynki finansowe oraz spodziewany wzrost stóp procentowych na świecie, istotny zwłaszcza dla rynków wschodzących. W jego ocenie wyzwaniem dla krajów naszego regionu jest dziedzictwo kryzysu. Wskazał, że w jego wyniku istotnie wzrosła wartość kredytów zagrożonych. Zaznaczył, że nie dotyczy to jednak Polski. Także deficyty krajów Europy wschodzącej są znacznie wyższe niż przed kryzysem.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA