PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski wzrost PKB będzie przyspieszał

  • Autor: PAP
  • 23 lip 2013 16:28

Wzrost PKB w Polsce będzie stopniowo przyspieszał z 1,1 proc. w 2013 r. do 3,5 proc. w 2018 r. - prognozuje MFW. W ocenie Funduszu jest przestrzeń do kolejnych, skromnych obniżek stóp procentowych.

REKLAMA

"W drugiej połowie 2013 r. spodziewane jest stopniowe przyspieszenie aktywności gospodarczej, wraz z ożywieniem wzrostu u głównych partnerów handlowych" - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie.

"Wolne moce produkcyjne są wystarczające, dlatego należy oczekiwać, że odbudowa inwestycji nastąpi z pewnym poślizgiem" - dodano.

"W średnim terminie alokacja nowych unijnych funduszy strukturalnych na lata 2014-20 powinny wspomóc inwestycje publiczne i nadać dalszy impet ożywieniu gospodarczemu" - napisano.

W kwietniowym World Economic Outlook Fundusz prognozował, że wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy z 1,3 proc. w 2013 r. do 2,2 proc. w 2014 r.

MFW w lipcowym raporcie przewiduje stopniowe przyspieszanie dynamiki PKB do 3,5 proc. w 2018 r.

Jak zaznaczają autorzy raportu, ryzyka wskazują na możliwy słabszy wzrost. "Zarządzający MFW podzielają poglądy personelu na krótkoterminowe perspektywy i podkreślają, że ryzyka wynikają głównie ze źródeł zewnętrznych" - zaznaczono.

JEST PRZESTRZEŃ DO DALSZEGO SKROMNEGO ŁAGODZENIA POLITYKI PIENIĘŻNEJ

W ocenie MFW w Polsce jest przestrzeń do kolejnych, skromnych obniżek stóp procentowych, a luzowanie powinno być kontynuowane.

"Polityka pieniężna jest głównym narzędziem makroekonomicznym, by wspierać gospodarkę" - napisano w raporcie.

"Jest przestrzeń do dalszego, skromnego łagodzenia polityki pieniężnej, po którym dalsze działania powinny być uzależnione od napływających danych" - dodano.

"Zarządzający MFW zgadzają się, że luzowanie polityki pieniężnej powinno być kontynuowane" - zaznaczono.

Autorzy raportu oceniają, że interwencje na rynku walutowym mogą być użyte, by ograniczyć nadmierną zmienność kursu.

MFW uważa, że sektor bankowy pozostaje "dobrze dokapitalizowany, płynny i zyskowny". Fundusz zwraca jednak uwagę na zatrzymanie się wzrostu kredytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA