PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie banki coraz bardziej selektywnie podchodzą do finansowania inwestycji w nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2012 14:35

Polskie banki coraz bardziej selektywnie podchodzą do finansowania inwestycji w nieruchomości

Wartość inwestycji w nieruchomości finansowanych przez banki w Polsce spadnie w 2012 r. do 2-2,5 mld euro z 2,75 mld euro w ubiegłym roku. Polskie banki coraz bardziej selektywnie podchodzą do finansowania inwestycji w nieruchomości - poinformowali na konferencji przedstawiciele firmy doradczej KPMG.

REKLAMA

"Inwestycje banków komercyjnych w sektorze nieruchomości w 2012 r. w Polsce wyniosą między 2 a 2,5 mld euro, co oznacza spadek w porównaniu do 2,75 mld euro w roku ubiegłym" - powiedział Steven Baxted, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG.

Z raportu KPMG "Barometr koniunktury na rynku finansowanie nieruchomości w krajach Europy Środkowej i Wschodniej 2012" wynika, że polskie banki są w tym roku mniej niż w latach ubiegłym zainteresowane udzielaniem kredytów na nowe inwestycje w sektorze nieruchomości.

"Podejście banków stało się bardziej selektywne, a preferowane są projekty o wysokim stopniu zajęcia powierzchni na wstępnym etapie inwestycji. Banki nie podejmują się finansowanie inwestycji spekulacyjnych" - powiedział Baxted.

Dodał, że w 2012 r. preferencje banków dotyczące poszczególnych klas aktywów w sektorze nieruchomości pozostały niezmienione.

"Nadal na pierwszym miejscu są biura, a na kolejnych stopniach podium mamy odpowiednio nieruchomości komercyjne oraz mieszkaniowe. Pomimo takiego rozkładu preferencji banków, w tym roku największą wartość, ze względu na duże jednostkowe transakcje, osiągną inwestycje w nieruchomości komercyjne" - powiedział.

Zgodnie z raportem KPMG polskie banki spodziewają się w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy spadku wartości portfela kredytów w segmencie nieruchomości.

"Ankietowane banki oczekują niewielkiego spadku swojego własnego portfela, spodziewają się za to znacznego zmniejszenie ogólnej wartości portfela w całym sektorze bankowym" - powiedział Baxted.

Przedstawiciele polskich banków uważają również, że poziom rezerw związanych z finansowaniem inwestycji nieruchomościowych w sektorze bankowym jest niski i w związku z tym spodziewają się jego wzrostu w najbliższym czasie.

Z raportu KPMG wynika ponadto, że udział zagrożonych kredytów na inwestycje w nieruchomości jest w polskich bankach najniższy w regionie.

"Udział kredytów zagrożonych w polskich bankach wynosi zaledwie 14 proc., podczas gdy średnia w regionie to 38 proc. Co prawda widać w Polsce wzrost udziału kredytów nieznacznie zagrożonych, ale może on wynikać po prostu ze wzrostu wartości nieruchomości i spadku wskaźnika loan to value(LTV)" - wyjaśnił Baxted.

"Banki wierzą, że 60 proc. z tych złych kredytów może zostać w przyszłości z powodzeniem zrestrukturyzowane" - dodał.

Badanie KPMG zostało przeprowadzone w Polsce, Bułgarii, Czechach, Węgrzech, Rumunii, Słowenii oraz krajach bałtyckich. W Polsce KPMG ankietowało przedstawicieli pięciu największych banków finansujących inwestycje w nieruchomości.

W rankingu sentymentu banków do finansowania inwestycji w nieruchomości Polska zajęła drugie miejsce za Czechami, tak jak w ubiegłorocznej edycji raportu. Na trzecim miejscu znalazła się Bułgaria.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA