PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie banki coraz chętniej finansują inwestycje w sektorze nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 paź 2014 11:42

Polskie banki coraz chętniej finansują inwestycje w sektorze nieruchomości

Polska pozostaje liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kredytowania projektów w sektorze nieruchomości - wynika z najnowszego raportu KPMG. Większość polskich banków dostrzega strategiczne znaczenie finansowania projektów nieruchomościowych i przewiduje rozwinięcie akcji kredytowej w tym zakresie.

REKLAMA

Na skłonność banków do finansowania nowych inwestycji wpływa też fakt, że w Polsce blisko 90% kredytów nieruchomościowych spłacanych jest w terminie, podczas gdy w wielu innych krajach regionu (m.in. na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii) odsetek ten wynosi od 40% do 60%.

Polski rynek nieruchomości w dobrej kondycji
Jak wynika z badania KPMG, w pierwszej połowie 2014 r. wartość transakcji na polskim rynku wzrosła o ponad jedną piątą w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r.  W zakresie finansowania i działalności inwestycyjnej Polska pozostaje liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, odpowiadając za około połowę łącznej wartości inwestycji w pierwszym półroczu 2014 r. Na drugim miejscu plasują się Czechy, na które przypada jedna czwarta wszystkich transakcji w regionie.

W najbliższej przyszłości polskie banki planują jeszcze intensywniej finansować sektor nieruchomości. Spośród badanych banków aż 80% przewiduje wzrost swojego portfela inwestycyjnego w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Pozostałe 20% sądzi, że pozostanie on bez zmian. Jest to znacznie lepszy wynik niż w ubiegłym roku, kiedy zaledwie 40% banków prognozowało wzrost akcji kredytowej w zakresie finansowania nieruchomości, a znaczna część spodziewała się spadku.

- W Polsce skłonność banków do udzielania finansowania dla sektora nieruchomości jest najwyższa od 2010 roku. Wtedy zainteresowanie banków kredytowaniem tego sektora było stosunkowo niskie, jednakże obecnie projekty o racjonalnym poziomie ryzyka mają dużą szansę na uzyskanie odpowiedniego finansowania - mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

Polska wśród europejskich liderów pod względem udziału kredytów spłacanych w terminie
Zgodnie z wynikami raportu KPMG Polska jest jednym z krajów o najwyższym udziale kredytów nieruchomościowych spłacanych w terminie - aż 88% kredytobiorców reguluje swoje należności na czas. W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek kredytów spłacanych regularnie wzrósł o jeden punkt procentowy. Udział kredytów istotnie zagrożonych pozostał bez zmian i wynosi 6%. Lepszy wynik odnotowano jedynie w Czechach, Rosji oraz
w badanych krajach Europy Zachodniej i Północnej. Znacznie gorzej wypada wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na Węgrzech odsetek zagrożonych kredytów (istotnie lub w niewielkim stopniu) wynosi blisko 40%, natomiast w Bułgarii, Słowenii i Rumunii - około 50%.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA