PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie PKB w 2015 roku przyspieszy do 3,5 proc.

  • Autor: PAP
  • 24 kwi 2014 17:09

Polska gospodarka urośnie w 2014 r. o 2,9 proc., zaś w 2015 r. wzrost przyspieszy do 3,5 proc. - prognozuje w raporcie firma Grant Thornton.

REKLAMA

"Oczekuje się, że w 2014 roku nastąpi znaczne ożywienie gospodarcze i tempo wzrostu wyniesie 2,9 proc. w porównaniu do 1,6 proc. rok wcześniej. Wzrost ten ma być oparty przede wszystkim na równowadze między popytem wewnętrznym i zewnętrznym" - napisano w raporcie.

"Konsumpcja indywidualna będzie napędzana przez istotny wzrost realnych płac i stale utrzymujące się środowisko niskich stóp procentowych - NBP utrzymało swoją politykę w tym zakresie. Oczekuje się, iż główna stopa procentowa pozostanie na stałym poziomie 2,5 proc. aż do trzeciego kwartału 2014 roku. Ożywienie w strefie euro powinno poprawić sytuację w eksporcie, prognozy zakładają jego wzrost o 6,5 proc. w 2014 roku. Rosnący popyt wewnętrzny przyczyni się do znacznego wzrostu importu o 5,9 proc. z 1,5 proc. w 2013 roku, co spowoduje spadek wskaźnika handlu netto w porównaniu do 2013 roku" - dodano.

Zdaniem autorów raportu w 2015 r. PKB wzrośnie w Polsce o 3,5 proc., w 2016 r. o 4,3 proc., zaś w kolejnych dwóch latach odpowiednio: o 4,6 proc. i 5,1 proc.

Oczekują oni również, że przedsiębiorstwa zdyskontują niskie stopy procentowe w postaci zwiększenia liczby realizowanych inwestycji o 3,0 proc. w 2014 roku.

"W 2013 roku ich poziom spadł o 0,5 proc. Ceny producentów będą nadal spadać, choć tempo spadku zwolniło. Oczekuje się, iż firmy utrzymają niski poziom cen ze względu na stabilne koszty produkcji i utrzymującą się silną konkurencję. Prognoza na 2015 rok jest jeszcze bardziej optymistyczna, z perspektywą wzrostu PKB o 3,5 proc., napędzaną przez dalsze wzrosty w konsumpcji indywidualnej (3,0 proc.) oraz publicznej (2,7 proc.). Oczekuje się, iż eksport wzrośnie o 6,9 proc. w 2015 oraz o 7,7 proc. w 2016 roku, jednak według prognoz import będzie rósł jeszcze szybciej, przez co prognoza deficytu rachunku bieżącego wynosi 2,3 proc. w 2016 roku w porównaniu do 1,5 proc. w 2013 roku" - napisano w raporcie.

"Oczekuje się, że dług publiczny netto w 2015 roku osiągnie jedną czwartą PKB w porównaniu do jednej dziesiątej przed kryzysem finansowym. Jednak dług publiczny brutto w Polsce, w porównaniu z największymi członkami Unii Europejskiej jest niski, a jego wartość znajduje się poniżej progu 60 proc. ustalonego w kryteriach konwergencji euro" - dodano.

Zdaniem autorów raportu istnieje szereg czynników, które pozostają ryzykiem dla powyższego scenariusza.

"Jakiekolwiek nieoczekiwane przeszkody w dalszym ożywianiu strefy euro, kontynuacja destabilizacji w sąsiedniej Ukrainie czy też możliwe zawirowania walutowe, spowodowane decyzją amerykańskiej rezerwy federalnej o ograniczaniu nadzwyczajnych programów wpływających na gospodarkę światową, to ryzyka, które mogą zachwiać realizacją prezentowanej prognozy" - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA