PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pomimo gorszych wyników Polska ma się dobrze

  • Autor: PAP
  • 20 maj 2015 08:12

Wzrost płac w kwietniu wyhamował, podobnie jak dynamika zatrudnienia. Ekonomiści przekonują jednak, że nie ma powodów do niepokoju.

REKLAMA

Płace wzrosły w kwietniu o 3,7 proc. rok do roku. To poważny spadek w porównaniu z marcem, kiedy wynagrodzenia wzrosły o 4,9 proc. Ekonomiści przekonują jednak, że to marcowy wzrost płac był wyjątkowy. - Marcowy odczyt podbity był przez pozytywny efekt statystyczny i przesunięcie premii w górnictwie - twierdzi Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku. Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole przypomina, że w marcu nominalne płace w górnictwie zwiększyły się w porównaniu z lutym o 18 pkt proc.

Zdaniem obu ekonomistów wzrost płac powrócił po prostu do długoterminowego trendu, w którym dynamika płac utrzymuje się w przedziale 3,5-4,0 proc. rok do roku. I wciąż jest to wiadomość optymistyczna, także dla całej gospodarki - Realny fundusz płac w związku z utrzymującą się deflacją wciąż rośnie, co jest czynnikiem wspierającym wzrost konsumpcji indywidualnej - twierdzi Rafał Sadoch. - Choć w kierunku przyspieszenia płac oddziałują coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki, to jednak stopniowy wzrost inflacji będzie prowadził do wyhamowania wzrostu realnego funduszu płac - dodaje.

Także jeśli chodzi o zatrudnienie w kwietniu GUS zauważył pewne wyhamowanie optymistycznych tendencji - dynamika zatrudnienia wyniosła 1,1 proc. i była identyczna jak w marcu, chociaż Rafał Sadoch wskazuje, że w kwietniu zatrudnienie obniżyło się o ok. 500 osób. Dodaje jednak, że w ubiegłym roku spadek zatrudnienia w tym czasie był nieco większy. Krystian Jaworski dodaje, że ów spadek mógł być efektem czynników jednorazowych. - Spadek zatrudnienia jest w dużej mierze efektem przeprowadzonego w kwietniu br. programu dobrowolnych odejść w Polskiej Spółce Gazownictwa. Zgodnie z informacjami prasowymi ponad 1,3 tys. osób zgłosiło chęć uczestnictwa w tym programie. Ostateczna liczba pracowników objętych programem nie jest znana. Ze względu na jednorazowy charakter czynników wpływających na poziom zatrudnienia w kwietniu, jego spadek nie jest sygnałem negatywnych tendencji na rynku pracy - tłumaczy Jaworski.

- Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw będzie wzrastać w umiarkowanym tempie, do czego w największym stopniu przyczyni się szybki wzrost popytu na pracę w przetwórstwie przemysłowym - dodaje ekonomista Credit Agricole.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA