PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PPP będzie preferowaną przez Unię formą współfinansowania

  • Autor: PAP
  • 20 sty 2014 08:57

KE w nowej perspektywie budżetowej stawia na Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP), tymczasem ten model w projektach współfinansowanych ze środków UE w Polsce nie jest zbyt popularny - mówi prezes europejskiego funduszu Marguerite Łukasz Dziekoński.

REKLAMA

Marguerite - Europejski Fundusz Energii, Zmian Klimatu i Infrastruktury 2020 - jest pierwszym przedsięwzięciem z finansowym udziałem KE. Udziałowcami funduszu - oprócz Komisji - są banki z pięciu krajów, w tym PKO BP, oraz EBI.

Rola Komisji w funduszu polega przede wszystkim na odblokowywaniu dla inwestycji różnych obszarów rynku szeroko pojętej infrastruktury, a preferowanym modelem finansowania ma być PPP - powiedział PAP Dziekoński. KE jasno zaznaczyła, że dzięki nowej perspektywie budżetowej jest więcej instrumentów rewolwingowo-gwarancyjnych (instrumenty te zakładają zwrot zainwestowanego kapitału - PAP) PPP - podkreślił.

Jak zaznaczył, unijne dotacje są istotną i darmową formą wsparcia finansowego, ale przez to często nieefektywnie lokowaną. "KE badała, jak racjonalizować wydatkowanie funduszy unijnych i stwierdziła, że kompromisem pomiędzy dotacjami a pełnym ryzykiem rynkowym jest właśnie model PPP. Taką rekomendację zawarliśmy i przyjęliśmy w raporcie nt. długofalowego finansowania w Europie pod koniec ub. w ramach prac ECOFIN jako wytyczną" - podkreślił.

W ocenie prezesa Marguerite, w Polsce PPP jest realizowane w niewielkim stopniu i najczęściej przy małych projektach, tymczasem ten model będzie najbardziej preferowaną metodą finansowania. "Kiedy skończą się dotacje z UE, bez PPP dojdzie do klinczu inwestycyjnego. Dla przykładu PKP PLK i GDDKiA nie mają do zaoferowania tego typu projektów, a my jako fundusz Marguerite bylibyśmy zainteresowani współpracą w tym modelu" - dodał Dziekoński.

Podkreślił, że fundusz Marguerite jest inwestorem długoterminowy, inwestuje na okres 20 lat z efektywnością poniżej rynkowej stopy zwrotu. "To mniej niż w przypadku inwestora w pełni komercyjnego, a mamy większą skłonność do ryzyka" - wyjaśnił prezes.

Zaznaczył, że inwestor finansowy jest zawsze bardzo trudnym partnerem w projektach, bo wymaga bardzo efektywnego wykorzystania kapitału. "Mocno pilnujemy kosztów operacyjnych, zatrudnienia oraz efektywności wszystkich instalacji, w które inwestujemy. Kluczem jest, by te instalacje same w sobie były efektywne i się spłacały" - podkreślił Dziekoński.

Marguerite w systemie PPP jest partnerem finansowym w projekcie spalarni śmieci w Poznaniu. Fundusz dostarcza kapitał, a know-how i technologię zarządzania takimi inwestycjami firma SITA należąca do koncernu GDF-SUEZ, która na świecie ma ponad sto takich instalacji.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA