PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes Deutsche Banku: Nadchodzi drastyczny wzrost kosztów kredytu

  • Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
  • 16 paź 2012 20:19

Nie od dziś wiadomo, że Unia Europejska dąży do bardziej restrykcyjnych przepisów dla sektora bankowego. Nowe regulacje, takie jak Bazylea III i dyrektywa CRD IV mają zabezpieczyć sektor przed kolejnym kryzysem. Do tej pory bankowcy ostrożnie wypowiadali się o skutkach finansowych dla firm podwyższania np. wymogów kapitałowych. Coraz częściej słychać głosy, że banki będą musiały zrekompensować koszty a zapłacą za to klienci banków.

REKLAMA

Duże firmy, te które jeszcze są w dobrej sytuacji finansowej niechętnie korzystają z kredytowania swoich inwestycji. Ograniczają inwestycje lub po prostu finansują je z własnych zasobów. Mniejsze firmy, w gorszej sytuacji finansowej za wszelką cenę próbują się ratować kredytami i to przede wszystkim one poniosą koszty nowych regulacji.

Andrzej Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska w rozmowie z portale wnp.pl zwraca uwagę, że pogorszyły się perspektywy biznesowe dla wielu przedsiębiorców. - Obserwujemy spadek zainteresowania kredytami, oczywiście nie ze strony przedsiębiorstw które są w złej sytuacji finansowej. Te z reguły próbują ratować się kredytami. Przedsiębiorstwa wiarygodne, dobrze skapitalizowane niestety ograniczają aktywność inwestycyjną i produkcyjna i to powoduje, że kredytów udziela się mniej - mówi prezes Kalicki.

I dodaje, że ostatnie analizy wskazują, że tylko z tytułów regulacyjnych marże wzrosną średnio między osiemnaście w dwadzieścia kilka punków bazowych co będzie oznaczało podwyższenie kosztów finasowania i to oczywiście będą musieli pokryć klienci.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA