PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes NBP: niskie stopy procentowe stabilizatorem gospodarki

  • wnp.pl
  • 06 lis 2013 18:58

W opinii Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do końca I półrocza 2014 r. To stwierdzenie zostało jednogłośnie zaakceptowane przez członków rady - poinformował prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego na konferencji po posiedzeniu RPP.

REKLAMA

I dodał, że zapowiedź utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie do końca I półrocza 2014 r. jest, zdaniem Rady, czynnikiem stabilizującym sytuację gospodarczą, a także rynki finansowe.

Zdaniem szefa NBP na polskim rynku jest o wiele mniejsza, niż wcześniej, niepewność dotycząca złotego czy papierów skarbowych. - Nie sądzę, by pojawiły się w ciągu pół roku jakieś negatywne zaskoczenia. Sytuacja gospodarcza jest stabilna i systematycznie się poprawia. Mamy więc dużo czasu na określenie momentu, w którym będziemy musieli zmienić politykę monetarną - powiedział prof. Belka.

Zaznaczył, że wzrost PKB przyspiesza, ale inflacja nadal pozostaje niska. Jednak, jego zdaniem, ten wzrost nadal pozostaje poniżej potencjalnego, a bezpieczna wartość tego wzrostu szacowana przez najpoważniejsze ośrodki analityczne wynosi 3 proc.

- Myśmy zauważyli w ostatnim czasie, że na rynkach finansowych w Polsce panuje spokój. Zmienność złotego jest o wiele bardziej ograniczona, co nam się podoba. Wydaje się także, że jest mniejsza zmienność na rynku SPW, a na pewno jest mniejsza niż byłaby gdybyśmy utrzymywali rynki w stanie niepewności - dodał.

Prezes NBP zastrzegł, że to zobowiązanie nie jest bezwarunkowe. Jego zdaniem ryzyko, jakie podejmuje Rada zapowiadając stabilizację stóp do końca połowy przyszłego roku jest niewielkie. - Sytuacja jest na tyle stabilna, dane statystyczne zmieniają się na tyle powoli, że ryzyko, jakie podejmujemy, dając mocną zapowiedź jest niewielkie, a korzyści są znaczące - powiedział prof. Belka.

Rada w komunikacie po listopadowym posiedzeniu poinformowała, że biorąc pod uwagę dane z gospodarki oraz projekcję PKB i inflacji, że stopy procentowe NBP powinny pozostać na obecnym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza 2014 r.

- Skłoniły nas do tego dane statystyczne, które przychodzą co miesiąc, jak i prognoza, która wprawdzie jest nieco bardziej optymistyczna, ale nie zapowiada pojawiania się istotniejszych napięć inflacyjnych. Poza tym nie zapowiada osiągnięcia celu inflacyjnego do końca projekcji - wyjaśnił prezes NBP.

Zgodnie z listopadową projekcją - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 21 października 2013 roku - inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 0,9-1,0 proc. w 2013 roku (wobec 0,6-1,1 proc. w projekcji z lipca 2013 r.), 1,1-2,2 proc. w 2014 r. (wobec 0,4-2,0 proc.) oraz 1,1-2,6 proc. w 2015 r. (wobec 0,7-2,4 proc).

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA