PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes NBP: niskie stopy procentowe stabilizatorem gospodarki

  • wnp.pl
  • 06 lis 2013 18:58

W opinii Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do końca I półrocza 2014 r. To stwierdzenie zostało jednogłośnie zaakceptowane przez członków rady - poinformował prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego na konferencji po posiedzeniu RPP.

REKLAMA

I dodał, że zapowiedź utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie do końca I półrocza 2014 r. jest, zdaniem Rady, czynnikiem stabilizującym sytuację gospodarczą, a także rynki finansowe.

Zdaniem szefa NBP na polskim rynku jest o wiele mniejsza, niż wcześniej, niepewność dotycząca złotego czy papierów skarbowych. - Nie sądzę, by pojawiły się w ciągu pół roku jakieś negatywne zaskoczenia. Sytuacja gospodarcza jest stabilna i systematycznie się poprawia. Mamy więc dużo czasu na określenie momentu, w którym będziemy musieli zmienić politykę monetarną - powiedział prof. Belka.

Zaznaczył, że wzrost PKB przyspiesza, ale inflacja nadal pozostaje niska. Jednak, jego zdaniem, ten wzrost nadal pozostaje poniżej potencjalnego, a bezpieczna wartość tego wzrostu szacowana przez najpoważniejsze ośrodki analityczne wynosi 3 proc.

- Myśmy zauważyli w ostatnim czasie, że na rynkach finansowych w Polsce panuje spokój. Zmienność złotego jest o wiele bardziej ograniczona, co nam się podoba. Wydaje się także, że jest mniejsza zmienność na rynku SPW, a na pewno jest mniejsza niż byłaby gdybyśmy utrzymywali rynki w stanie niepewności - dodał.

Prezes NBP zastrzegł, że to zobowiązanie nie jest bezwarunkowe. Jego zdaniem ryzyko, jakie podejmuje Rada zapowiadając stabilizację stóp do końca połowy przyszłego roku jest niewielkie. - Sytuacja jest na tyle stabilna, dane statystyczne zmieniają się na tyle powoli, że ryzyko, jakie podejmujemy, dając mocną zapowiedź jest niewielkie, a korzyści są znaczące - powiedział prof. Belka.

Rada w komunikacie po listopadowym posiedzeniu poinformowała, że biorąc pod uwagę dane z gospodarki oraz projekcję PKB i inflacji, że stopy procentowe NBP powinny pozostać na obecnym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza 2014 r.

- Skłoniły nas do tego dane statystyczne, które przychodzą co miesiąc, jak i prognoza, która wprawdzie jest nieco bardziej optymistyczna, ale nie zapowiada pojawiania się istotniejszych napięć inflacyjnych. Poza tym nie zapowiada osiągnięcia celu inflacyjnego do końca projekcji - wyjaśnił prezes NBP.

Zgodnie z listopadową projekcją - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 21 października 2013 roku - inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 0,9-1,0 proc. w 2013 roku (wobec 0,6-1,1 proc. w projekcji z lipca 2013 r.), 1,1-2,2 proc. w 2014 r. (wobec 0,4-2,0 proc.) oraz 1,1-2,6 proc. w 2015 r. (wobec 0,7-2,4 proc).


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA