PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Projekt JESSICA wykorzystany również na Śląsku

  • Autor: PAP
  • 03 lip 2014 14:56

23 projekty przywracające do życia zdegradowane obiekty i tereny są realizowane w woj. śląskim dzięki tzw. inicjatywie Jessica, finansowanej z dotychczasowych unijnych środków. W ostatnich dniach podpisano umowy na osiem z tych przedsięwzięć.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP w czwartek dyrektor wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Małgorzata Staś, w regionie wykorzystano praktycznie wszystkie unijne środki przewidziane na finansowanie inicjatywy Jessica w latach 2007-2013. Łącznie opiewają one na 249,9 mln zł.

Istotą mechanizmu Jessica jest odejście od udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Taka formuła (przede wszystkim funduszu pożyczkowego umożliwia) w odróżnieniu od dotacji wielokrotne wykorzystanie tych samych środków.

Część pożyczek uruchomionych w ramach Jessiki jest już w woj. śląskim spłacana. Ostatnio urząd marszałkowski koncentrował się na uruchomieniu wszystkich dostępnych środków - do końca czerwca br. Ostatnie z podpisanych umów dotyczą m.in. adaptacji dawnej kopalni Porąbka-Klimontów w Sosnowcu na centrum kulturalno-sportowo-rekreacyjne, modernizacji targowiska w ścisłym centrum Zabrza czy budowy Centrum Inicjatyw Społecznych i Wsparcia Rodziny w Częstochowie.

Największym projektem wspartym dotąd środkami inicjatywy Jessica w regionie jest budowa centrum handlowo-usługowego na terenie dawnej kopalni Jaworzno w ścisłym centrum miasta. Projekt o wartości 191,5 mln zł netto otrzymał 72 mln zł pożyczki.

Dyrektor Staś podkreśliła jednak, że skala osiąganego dzięki inicjatywie Jessice efektu społecznego niekoniecznie musi wiązać się z wartością projektów. Wskazała na cztery przedsięwzięcia spółdzielni mieszkaniowych z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika zakładające m.in. odnowienie lub budowę placów zabaw, a także kortów czy boisk do badmintona. Największe z nich opiewa na 4 mln zł, a wsparcie 3 mln zł.

Jako pierwszy w woj. śląskim ze środków tej unijnej inicjatywy skorzystał wiosną 2012 r. roku samorząd Tychów, gdzie dzięki pożyczce budynek dawnego kina "Andromeda" zmienił się już w "pasaż kultury" na potrzeby imprez, usług i handlu.

Staś zaznaczyła, że trudnym początkiem inicjatywy Jessica w regionie było przekonanie odbiorców do skorzystania z preferencyjnej pożyczki - w miejsce dotacji, które albo już się skończyły, albo np. ich przyznanie konkretnemu projektowi było niemożliwe ze względów formalnych. "W tej chwili są już beneficjenci, którzy stricte przychodzą po Jessikę" - wskazała dyrektor.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA