PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Projekt zmian w PIR w II kwartale

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2015 17:40

W drugim kwartale 2015 r. powinien być gotowy projekt ufunduszowienia Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR), po przekształceniu spółka będzie zarządzać funduszami - poinformował w środę minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

REKLAMA

Jak przekonuje resort skarbu, ufunduszowienie działalności PIR pozwoli na optymalne wykorzystanie posiadanych przez spółkę środków. "W przyszłości umożliwi wejście kapitałowe inwestorów zewnętrznych do utworzonych funduszy, co zwiększy ilość środków, które będą mogły być przeznaczone na rozwój infrastruktury w Polsce" - czytamy w informacji MSP.

Spółka skarbu państwa Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) realizuje część kapitałową programu Inwestycje polskie, część dłużno-gwarancyjną realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Celem programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Od początku br. PIR-em zarządza nowy prezes Jerzy Góra.

Jak mówił niedawno PAP Karpiński, MSP zakłada, że w 2015 r. wartość projektów, w które będzie zaangażowany PIR sięgnie 10 mld zł. W związku z tym, szef MSP spodziewa się, że będzie potrzebne dokapitalizowanie programu Inwestycje polskie.

Resort przypomniał w środę, że w ramach zarządzanych przez PIR funduszy będzie funkcjonował m.in. Fundusz Infrastruktury Samorządowej (FIS). Celem FIS jest wsparcie finansowania infrastrukturalnych inwestycji potrzebnych w województwach, powiatach i gminach. Fundusz ma być narzędziem zapewniającym samorządom współfinansowanie niezbędne dla inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy wydatkowania środków UE na lata 2014-2020. Jak podkreśla MSP, w odróżnieniu od dotychczasowych form finansowania infrastruktury w ramach programu Inwestycje polskie, FIS będzie mógł obejmować akcje i udziały w istniejących spółkach komunalnych.

"Fundusz Infrastruktury Samorządowej zacznie działać już w I kwartale 2015 r. Liczymy na to na to, że samorządy zaczną korzystać z oferty finansowania dostępnej w jego ramach. Fundusz umożliwi realizację wielu lokalnych projektów inwestycyjnych, które wpłyną na poprawę jakości życia lokalnych społeczności bez zwiększania zadłużenia sektora samorządowego" - powiedział cytowany w środowej informacji resortu Karpiński.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA