PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Propozycje zmian w OFE źle skonstruowane, doprowadzą do likwidacji funduszy

  • Autor: PAP
  • 16 paź 2013 17:25

Przyjęte w projekcie ustawy o zmianach w OFE propozycje są źle skonstruowane i w jakiejś perspektywie doprowadzą do likwidacji funduszy emerytalnych - uważa Lesław Gajek, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

REKLAMA

"Nasze zdanie jest takie: system (OFE - PAP) jako taki powinien być bardziej efektywny, ale powinien istnieć. Uważamy, że to jest cenna część systemu ubezpieczeń społecznych" - powiedział w środę na konferencji Gajek.

"Należałoby zachować filar kapitałowy, a nie doprowadzać do jego likwidacji. Czy rzeczywiście te zmiany grożą likwidacją? Wydaje się, że tak, prędzej czy później. Te propozycje są tak źle skonstruowane, że doprowadzą paradoksalnie, że będzie tak źle, że jedynym wyjściem będzie zlikwidowanie OFE" - dodał.

"Wprowadza się cząstkowe rozwiązania w systemie, które gdyby były inaczej w całości pomyślane, to mogłyby być pożyteczne. Natomiast w takim zestawie w jakim je zaproponowano, one działają przeciwko interesowi ubezpieczonego, członka systemu ubezpieczeń społecznych" - uważa wiceprzewodniczący KNF.

KNF KRYTYKUJE DOBROWOLNOŚĆ I ZAKAZ INWESTYCJI W SPW

W ocenie KNF źle skonstruowany jest mechanizm dobrowolności wyboru pomiędzy OFE a ZUS.

"Dobrowolność, wydaje się, że to samo dobro, ale w przypadku, gdy przenosi się składkę z funduszu zaprojektowanego jako bardzo agresywny, co jakiś czas, w jakichś okienkach, w zależności od wyboru do ZUS i potem ewentualnie z powrotem, wątpić należy, że większość ubezpieczonych dokona racjonalnego wyboru. Będą to raczej zachowania stadne, które doprowadzą do tego, że decyzje będą podejmowane suboptymalnie, tzn. przejścia do ZUS i w drugą stronę będą podejmowane w złym momencie" - powiedział Gajek.

W jego ocenie pomysł umorzenia części obligacyjnej z portfeli OFE i zakaz inwestowania w dług skarbowy, nie ma uzasadnienia.

"To, że w systemie ubezpieczeń społecznych będzie część oparta o akcje, to bardzo dobrze. Ten pomysł nam się podoba. Jest natomiast kwestia tego jak się zarządza całością. Jeżeli mówimy o dywersyfikacji, to nie rozumiemy tej myśli, która jest za tym aby zakazać inwestowania w obligacje skarbowe" - powiedział Gajek.

"Jaki jest w tym cel? Trudno wytłumaczyć. Nie potrafię się dopatrzyć żadnego sensownego uzasadnienia. Zamienia się fundusze emerytalne w bardzo agresywne fundusze, które będą miały bardzo dużą zmienność" - dodał.

"Można się obawiać, że to jest likwidacja przez dewastację, najpierw się doprowadzi do potężnego rozchwiania, a potem się powie, że to nie działa" - uważa wiceprzewodniczący KNF.

EFEKTY FISKALNE ZMIAN W OFE MOŻNA OSIĄGNĄĆ INACZEJ

W ocenie wiceprzewodniczącego KNF, efekty fiskalne podobne do tych, które wynikają z obecnych propozycji zmian w OFE, można osiągnąć innymi metodami.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA