PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przeciwdziałanie optymalizacji podatkowej priorytetem rządu

  • Autor: PAP
  • 16 lut 2016 08:12

Przeciwdziałanie optymalizacji podatkowej priorytetem rządu Fot. Fotolia

Przeciwdziałanie optymalizacji podatkowej i wyprowadzaniu zysków za granicę to jeden z priorytetów rządu - wskazał minister finansów Paweł Szałamacha po piątkowym posiedzeniu Rady ECOFIN w Brukseli. Dotyczyło ono m.in. przeciwdziałaniu unikania opodatkowania.

REKLAMA

MF podało w piątek w komunikacie, że głównym tematem posiedzenia ECOFIN-u, w którym wziął udział Szałamacha, był pakiet dotyczący przeciwdziałaniu unikania opodatkowania, który Komisja Europejska przedstawiła 28 stycznia br. Obejmuje on m.in. projekt dyrektywy ustanawiającej środki przeciw praktykom unikania opodatkowania oraz nowelizację dyrektywy w sprawie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w obszarze opodatkowania.

"Dla rządu przeciwdziałanie optymalizacji podatkowej i wyprowadzaniu zysków za granicę jest jednym z priorytetów" - powiedział cytowany w komunikacie MF szef resortu finansów. Podkreślił, że pakiet podatkowy przedstawiony przez KE i omawiany w piątek Brukseli służy tym samym celom, dlatego jest przez polskie MF pozytywnie odbierany.

"Przewiduje on między innymi wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, zatem to, co już robimy w Polsce. Prace nad tym unijnym pakietem będą bardzo intensywne w najbliższych miesiącach, gdyż szereg elementów wymaga analiz. Jest to jeden z priorytetów prezydencji holenderskiej, która chce doprowadzić do przyjęcia tych rozwiązań w trakcie tego półrocza" - dodał Szałamacha.

W komunikacie wskazano, że unijni ministrowie zapoznali się ponadto z planem działania na rzecz skuteczniejszego zwalczania finansowania terroryzmu, który Komisja Europejska przedstawiła 2 lutego br. Obejmuje on m.in. poszerzenie uprawnień jednostek analityki finansowej UE i ułatwienie ich współpracy, zwalczanie ryzyka finansowania terroryzmu związanego z wirtualnymi walutami i ich wykorzystania do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z anonimowymi instrumentami przedpłaconymi, np. kartami prepaid.

Rada przyjęła także rekomendację dla Parlamentu Europejskiego ws. udzielenia Komisji Europejskiej absolutorium z wykonania budżetu UE za 2014 r. oraz wytyczne, w oparciu o które zostanie przygotowany projekt budżetu UE na 2017 r. Podkreśla się w nich m.in. rolę, jaką budżet UE odgrywa w realizacji celów i polityk Unii Europejskiej oraz wskazuje na potrzebę respektowania zaciągniętych zobowiązań i odpowiedniej priorytetyzacji wydatków.

"Po zakończeniu posiedzenia minister Szałamacha o tych tematach rozmawiał także na spotkaniu bilateralnym z przewodniczącym Rady UE, ministrem finansów Holandii Jeroenem Dijsselbloemem" - dodano w komunikacie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA