PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przemysł i budownictwo w VI przyhamowały tempo wzrostu PKB w II kw.

  • Autor: PAP
  • 14 sie 2014 12:08

Słabsze wyniki sektora przemysłowego i budowlanego w czerwcu są główną przyczyną przyhamowania dynamiki wzrostu gospodarczego w II kwartale wobec I kwartału - oceniła wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

REKLAMA

"Dzisiejszy szacunek potwierdza wcześniejsze oceny - mamy do czynienia ze stabilnym, choć nieco słabszym wzrostem gospodarczym. Po dwóch dobrych miesiącach mieliśmy osłabienie w czerwcu; to głównie wpłynęło na to, że II kwartał okazał się słabszy od I kwartału. O spadku wzrostu zdecydowały przede wszystkim wyniki przemysłu i budownictwa w czerwcu" - powiedziała w czwartek dziennikarzom Dmochowska, oceniając dane o PKB za II kwartał.

W czwartek GUS podał w odczycie flash, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale br. wzrósł o 3,2 proc. rdr oraz wzrósł o 0,6 proc. kdk. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w II kwartale gospodarka urosła właśnie o 3,2 proc. Urząd podtrzymał także szacunek wzrostu o 3,4 proc. rdr w I kwartale.

"Szacujemy, że wkład w PKB sektora przedsiębiorstw przemysłowych i budowlanych nadal był pozytywny, ale słabszy niż w I kwartale. Dobre wyniki odnotowaliśmy w handlu i transporcie i ich wkład był taki jak przed kwartałem. Oceniamy, że nieznacznie pozytywny był także wpływ sektora instytucji finansowych i ubezpieczeniowych" - powiedziała Dmochowska.

Wkład sektora instytucji rządowych i samorządowych był neutralny, podobnie jak sektora gospodarstw domowych" - dodała.

Pełne dane o PKB w II kwartale 2014 r. GUS poda 29 sierpnia o godz. 10.00.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA