PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przemysł i budownictwo w VI przyhamowały tempo wzrostu PKB w II kw.

  • Autor: PAP
  • 14 sie 2014 12:08

Słabsze wyniki sektora przemysłowego i budowlanego w czerwcu są główną przyczyną przyhamowania dynamiki wzrostu gospodarczego w II kwartale wobec I kwartału - oceniła wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

REKLAMA

"Dzisiejszy szacunek potwierdza wcześniejsze oceny - mamy do czynienia ze stabilnym, choć nieco słabszym wzrostem gospodarczym. Po dwóch dobrych miesiącach mieliśmy osłabienie w czerwcu; to głównie wpłynęło na to, że II kwartał okazał się słabszy od I kwartału. O spadku wzrostu zdecydowały przede wszystkim wyniki przemysłu i budownictwa w czerwcu" - powiedziała w czwartek dziennikarzom Dmochowska, oceniając dane o PKB za II kwartał.

W czwartek GUS podał w odczycie flash, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale br. wzrósł o 3,2 proc. rdr oraz wzrósł o 0,6 proc. kdk. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w II kwartale gospodarka urosła właśnie o 3,2 proc. Urząd podtrzymał także szacunek wzrostu o 3,4 proc. rdr w I kwartale.

"Szacujemy, że wkład w PKB sektora przedsiębiorstw przemysłowych i budowlanych nadal był pozytywny, ale słabszy niż w I kwartale. Dobre wyniki odnotowaliśmy w handlu i transporcie i ich wkład był taki jak przed kwartałem. Oceniamy, że nieznacznie pozytywny był także wpływ sektora instytucji finansowych i ubezpieczeniowych" - powiedziała Dmochowska.

Wkład sektora instytucji rządowych i samorządowych był neutralny, podobnie jak sektora gospodarstw domowych" - dodała.

Pełne dane o PKB w II kwartale 2014 r. GUS poda 29 sierpnia o godz. 10.00.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA