PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Raport ws. unikania opodatkowania będzie gotowy na poczatku 2015 roku

  • Autor: PAP
  • 07 lis 2014 15:40

Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, jak polski fiskus nadzoruje rozliczenia firm powiązanych z podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych; raport w tej sprawie ma być gotowy na przełomie lutego i marca 2015 r. - poinformował PAP rzecznik NIK Paweł Biedziak.

REKLAMA

Biedziak powiedział PAP, że od września NIK prowadzi planową kontrolę dotyczącą nadzoru organów podatkowych i kontroli skarbowej nad prawidłowością rozliczeń z budżetem państwa podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. Analitycy NIK wskazali bowiem w ubiegłym roku, że rozliczenia firm powiązanych ze spółkami w rajach podatkowych są obszarem ryzyka. Kontrola obejmuje okres od 2010 r.

"Raport z kontroli powinien być gotowy na przełomie lutego i marca 2015 r." - podkreślił Biedziak. "Kontrola ma za zadanie ustalić, jakie działania podejmował polski aparat skarbowy, żeby przeciwdziałać unikaniu opodatkowania w Polsce przez transfer zysków do spółek powiązanych i zarejestrowanych w rajach podatkowych. Sprawdzimy też, jakie zmiany prawne przygotowywania w ministerstwie finansów aby tym zjawiskom zapobiegać" - dodał.

Kontroli zostały poddane przede wszystkim Ministerstwo Finansów, ale także wybrane urzędy skarbowe. Jak wyjaśnił Biedziak, kilkunastu kontrolerów sprawdza m.in., czy polski aparat skarbowy typował do kontroli podmioty powiązane z firmami zarejestrowanymi w rajach podatkowych, czy urzędy kontroli skarbowej obserwowały firmy, które pokazywały znaczne przychody, ale niskie dochody lub straty i jakie kroki wobec nich podejmowały.

Rzecznik NIK dodał, że elementem tej kontroli jest także sprawa opóźnienia publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych. "Rozpoczęta we wrześniu kontrola została poszerzona o zbadanie też tego problemu. W tym wypadku doszedł jeden podmiot do skontrolowania, mianowicie Rządowe Centrum Legislacji" - dodał.

Chodzi o opóźnienie przez RCL publikacji nowelizacji ustawy o CIT dotyczącej opodatkowania tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC), które zarejestrowane są w rajach podatkowych. Ustawa, dzięki której rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. RCL opublikowało ją jednak 3 października - istniały obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z aż rocznym opóźnieniem.

Aby do tego nie dopuścić posłowie PO w porozumieniu z resortem finansów błyskawicznie przygotowali projekt, który zakłada, że przepisy o spółkach CFC wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku. Zmianę szybko przeprowadzono przez parlament, pod koniec października ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Konsekwencje opóźnienia publikacji zmian w ustawie o CIT ponieśli urzędnicy. Zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w resorcie finansów został odwołany ze stanowiska, a szef Departamentu Dzienników Urzędowych w RCL otrzymał upomnienie; ponadto on i jego zastępca zostali pozbawieni premii za październik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA