PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

REIT-y to potężny zastrzyk gotówki dla rynku

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 20 cze 2017 10:05

REIT-y to potężny zastrzyk gotówki dla rynku Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości. Fot. PTWP

Program Mieszkanie Plus obejmuje około 40 proc. społeczeństwa, dlatego jest dobrym sposobem na dywersyfikację inwestycji. Jeśli ktoś kupuje mieszkanie z zamiarem zarabiania na jego wynajmie, to ma do czynienia z dużym ryzykiem koncentracji. Tymczasem w REIT-ach jego inwestycja jest zdywersyfikowana na wiele nieruchomości, więc ryzyko jest istotnie mniejsze – tłumaczy Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości, tzw. REIT-ach. Ustawa ma znieść bariery wejścia na rynek nieruchomości na wynajem zarówno tych komercyjnych, jak i mieszkaniowych. Zrównuje ona też sytuację podatkową drobnych inwestorów indywidualnych z dużymi instytucjonalnymi, efektywnie zapobiegając ich podwójnemu opodatkowaniu.

REIT-y mają wypłacać obowiązkowe dywidendy, które podlegałyby zwolnieniu z opodatkowania PIT i CIT. Dochody samych spółek rynku wynajmu nieruchomości i ich spółek zależnych – niepomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonywane od wynajmowanych nieruchomości – podlegałyby natomiast opodatkowaniu stawką w wysokości 8,5 proc. uzyskanych z tego źródła dochodów, w części która będzie wypłacana w formie dywidendy.

Kto skorzysta na wprowadzeniu w Polsce REIT-ów?

Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości: REIT-y będą tworzone szczególnie z myślą o indywidualnych inwestorach. Jeżeli ktoś zechce zainwestować na przykład 15 tys. zł, a do tej pory w przypadku nieruchomości było to niemożliwe, REIT-y dadzą taką możliwość. Poza tym spółki te mają ożywić gospodarkę poprzez wprowadzenie na rynek nieruchomości części ze zdeponowanego na kontach bankowych rodzimego kapitału w kwocie ok. 700 mld zł oszczędności gospodarstw domowych i ok. 300 mld zł oszczędności firm.

Czy detaliczni udziałowcy będą mieć taką samą szansę na oczekiwane zyski jak większe podmioty?

Rzeczywiście duży gracz instytucjonalny ma w tej chwili pewne ulgi – po dwóch latach inwestowania i udziałach w kapitale spółki większym niż 10 proc. jest zwolniony z podatku od dywidendy. Stawia to w gorszej sytuacji ekonomicznej detalicznych, drobnych inwestorów, ponieważ raczej nigdy nie będą mieć powyżej 10 proc. udziałów w dużej spółce. Tę nierówność REIT-y mają zlikwidować.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA