PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowa liczba upadłości w handlu detalicznym

  • www.portalspozywczy.pl
  • 05 cze 2012 09:28

Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, że w maju upadłość ogłosiły 82 firmy. Było to o 28,1 proc. więcej niż w kwietniu, w którym zanotowano 64 upadłości oraz 32,3 proc. więcej niż w maju 2011 r., kiedy to upadły 62 firmy - wynika z komunikatu KUKE. Z sektora handlu detalicznego upadło aż 11 firm.

REKLAMA

Od czterech lat jest to największa miesięczna liczba upadłości.

Wzrost ten po części ma jednak charakter sezonowy. Dane majowe w zestawieniu z kwietniowymi z reguły wyglądają dużo gorzej, bo początek drugiego kwartału przynosi lekkie odreagowanie, po zwiększonej liczbie wydanych przez sądy postanowień w sprawie ogłoszenia upadłości w marcu.

Z drugiej strony na wzrost skali upadłości wpłynęła, niespotykana dotąd, duża liczba upadłości w handlu detalicznym (11 firm, co oznacza 175 proc. wzrost m/m) oraz największa od czterech lat liczba upadłości w branży budowlanej (17 firm, co oznacza 55 proc. miesięczny wzrost). Są to branże, których udział w ogólnej liczbie upadłości był największy.

Większy niż w poprzednim miesiącu, bo 20 proc. udział w liczbie upadłości miały firmy jednoosobowe. W maju z prowadzeniem indywidualnej działalności gospodarczej, pożegnało się 16 osób. Było to aż 60 proc. więcej niż w kwietniu, w którym upadło 10 takich firm, oraz 129 proc. więcej niż w maju 2011 roku, kiedy upadło ich 7.

Maj przyniósł zarówno miesięczny, jak i roczny wzrost liczby upadłości spółek prawa handlowego. Upadłość ogłosiły 66 przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w takich formach prawnych, co oznacza 22 proc. pogorszenie w stosunku do kwietnia br., kiedy upadły 54 firmy. W stosunku do maja ub.r., kiedy upadło 55 firm, wynik jest gorszy o 20 proc.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 788 przedsiębiorstw. Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po maju okazała się o 2,6 proc. wyższa od zanotowanej po kwietniu (768). Przed rokiem tj. w maju 2011 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 688 firmy. Wynik bieżący jest więc o 14,5 proc. gorszy. W ostatnich dwunastu miesiącach najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w listopadzie (54 firmy), natomiast w maju br. upadło najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 82.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA