PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie firm finansowaniem zewnętrznym

  • wnp.pl
  • 27 lis 2013 17:17

Znacząco rośnie liczba firm starających się o zewnętrzne finansowanie. Spadła dostępność kredytów. Z kolei 79,2 proc. przedsiębiorców ocenia, że łatwo pozyskać faktoring - wynika z najnowszej edycji badania małych i średnich firm Bibby MSP Index opracowanego przez Bibby Financial Services

REKLAMA

Wyniki najnowszej edycji badania potwierdzają wzrost zainteresowania produktami finansowymi dla firm. Odsetek firm, które wystąpiły o jakąkolwiek formę dofinansowania zewnętrznego wyniósł 66,2 proc, co oznacza wzrost o 20 pkt. proc w porównaniu do wiosny tego roku. To jednocześnie wynik porównywalny z odczytem z 2012 roku, kiedy to zanotowano największy spadek nastrojów przedsiębiorców.
Znacząco wzrósł także odsetek badanych potwierdzających, że w ostatnich sześciu miesiącach mieli oni problemy z uzyskaniem finansowania zewnętrznego. Opinię tą podziela obecnie aż 57 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Dla porównania jeszcze rok temu jedynie 21 proc. firm, które chciały otrzymać kredyt, leasing, faktoring czy dotacje unijne, oceniało cały proces uzyskania środków jako trudny do przejścia.

Najwięcej trudności w pozyskaniu środków sygnalizowali przedstawiciele branży transportowej i budowlanej.

- Widzimy, że nadzieje na lepszą koniunkturę i ogólne polepszenie nastrojów wśród przedsiębiorców wpływają na większe zainteresowanie finansowaniem, które może pomóc w rozwoju firmy. Jednak patrząc na najnowsze wyniki naszego badania widać, że zaostrzające się wymogi oceną ryzyka w praktyce przełożyły się już na mniejszą dostępność tradycyjnego kredytu. Tę lukę w popycie wypełniają inne rodzaje finansowania takie jak faktoring, którego popularność stale rośnie. Dzięki innemu niż w przypadku kredytu podejściu do oceny ryzyka może po niego sięgnąć o wiele więcej firm - komentuje Krzysztof Kuniewicz, dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

W badaniu ankietowani właściciele i zarządzający firmami oceniali łatwość pozyskania poszczególnych form finansowania. Zdaniem 82,6 proc. przedsiębiorców najłatwiej jest podpisać umowę leasingową. Stosunkowo prosty jest też dostęp do faktoringu 79,2 proc. badanych uważa, że łatwo jest otrzymać faktoring. O 5 pkt proc. spadła postrzegana dostępność kredytu obrotowego obecnie 74,3 proc. ankietowanych twierdzi, że łatwo go uzyskać oraz kredytu inwestycyjnego (60,8 proc. vs 69,5% rok temu). Najtrudniej jest otrzymać firmom MSP środki pochodzące z dotacji unijnych. Ponad 69 proc. tych, których sięgali po zewnętrzne wsparcie postrzega dostęp do unijnych dotacji jako ciężki.

Badanie Bibby MSP Index prowadzone jest 2 razy w roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie małych i średnich firm zatrudniających od 10 do 250 osób. Obok śledzenia nastrojów i kondycji bada wybrane problemy i aspekty funkcjonowania przedsiębiorstw w tym popularność i dostępność zewnętrznych źródeł finansowania. Badanie prowadzi firma Keralla Research.

Bibby MSP Indeks jest wzorowany na sprawdzonym i cenionym przez światowych inwestorów indeksie określanym, jako Indeks Managerów ds. Zakupów tzw. PMI. Konstrukcję Bibby MSP Indeksu oparto na założeniu, że o kondycji każdego przedsiębiorstwa, a w szczególności firm małych i średnich, stanowi 5 kluczowych obszarów takich jak: sprzedaż (zamówienia), inwestycje, zatrudnienie, płynność finansową oraz poziom zadłużenia firmy (zewnętrzne finansowanie).

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA