PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej

  • Autor: PAP
  • 23 paź 2014 14:59

Ekonomiści są rozczarowani podanymi w czwartek przez GUS wynikami sprzedaży detalicznej we wrześniu. Resort finansów uważa, że wzrost PKB w III kw. będzie niższy niż w II kw. , nie koryguje jednak prognozy wzrostu w całym roku na poziomie 3,3 proc.

REKLAMA

GUS podał w czwartek, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. licząc rok do roku, lecz spadła o 0,9 proc. w porównaniu z sierpniem br.

Ekonomiści liczyli jednak, że Polacy kupowali we wrześniu więcej. W tzw. konsensusie rynek spodziewał wzrostu sprzedaży w ujęciu rocznym o 2,4 proc. i spadku 0,1 proc. wobec sierpnia. Najwięksi optymiści liczyli nawet 4-proc. wzrostu w ujęciu rocznym (1,1 proc. wzrostu mdm).

"MF na bieżąco monitoruje sytuację makroekonomiczną i szacuje, że pomiędzy drugim a trzecim kwartałem tempo wzrostu uległo osłabieniu. Do tej pory nie ma jednak jeszcze podstaw do korekty prognozy rocznej, zwłaszcza, że GUS nie opublikował jeszcze nowych kwartalnych rachunków narodowych (w ślad za publikacją nowych danych rocznych za okres 2002-2013), co umożliwiłoby precyzyjniejszą ocenę sytuacji" - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Artur Radziwiłł.

"Przeważają jednak negatywne ryzyka dla punktowej realizacji prognozy wzrostu. Ryzyka te związane są z rozwojem sytuacji w otoczeniu zewnętrznym, przede wszystkim z możliwym dalszym spowolnieniem wzrostu w strefie euro" - dodał.

Z szacunków GUS wynika, że wzrost PKB w II kwartale wyniósł 3,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 3,4 proc. rdr w I kwartale. W ujęciu kwartalnym, PKB w II kwartale wzrósł o 0,6 proc., po wzroście w I kw. o 1,1 proc.

Według dyrektora biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych Piotra Rogowieckiego czwartkowe dane GUS o sprzedaży świadczą o tym, że Polacy nadal ostrożnie wydają pieniądze. Rogowiecki uważa, że pokazana przez GUS dynamika sprzedaży jest - z ekonomicznego punktu widzenia - niewspółmiernie ograniczona w stosunku do zjawisk zachodzących na rynku pracy, tj. spadku bezrobocia oraz wzrostu realnych wynagrodzeń.

Jego zdaniem patrząc na wyraźny wzrost siły nabywczej pensji wydawać by się mogło, że sprzedaż będzie rosnąć wyraźnie szybciej.

"Tymczasem dzisiejsze dane są wynikiem przede wszystkim dobrej sytuacji w obszarze sprzedaży samochodów i motocykli - wskazał Rogowiecki. Zwrócił uwagę, że przeciętny Polak kieruje się tym co obserwuje w swoim najbliższym otoczeniu; widzi, że bezrobocie spada, jednak pracy nadal szuka się długo i nie jest to proces łatwy. Do tego dochodzą niepokojące doniesienia dotyczące sytuacji międzynarodowej i prognoz gospodarczych na najbliższą przyszłość.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA