PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruch Palikota chce obniżyć opłatę interchange

  • Autor: PAP
  • 25 lip 2012 09:33

Ruch Palikota chce obniżenia do 0,5 proc. maksymalnej wysokości opłat interchange pobieranych przez wydawców kart płatniczych. Partia w najbliższym czasie złoży projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych w tej sprawie - poinformował Wincenty Elsner.

REKLAMA

We wtorek w Sejmie Ruch Palikota zorganizował konferencję na temat płatności bezgotówkowych. Wzięli w niej udział przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, organizacji handlowców i konsumenckich.

Jak powiedział PAP Elsner, punktem wyjścia dyskusji był przygotowany przez RP projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Elsner zapowiedział, że do końca tygodnia zostanie on złożony w Sejmie.

Projekt zakłada obniżenie maksymalnej wysokości opłat interchange pobieranych przez wydawców kart płatniczych do 0,5 proc. Obecnie - zaznaczył - opłata interchange w Polsce wynosi 1,6 proc. od transakcji i jest najwyższa w całej UE.

Elsner zwrócił uwagę, że próbę wypracowania porozumienia ws. obniżenia tej opłaty podjął NBP, który rozpoczął debatę w tej sprawie z organizacjami obsługującymi płatności kartami Visa Europe i MasterCard, a także Związkiem Banków Polskich. Jednak z powodu wycofania się z tych negocjacji firmy MasterCard do porozumienia ostatecznie nie doszło.

"W związku z tym podejmujemy próbę ustawowego uregulowania wysokości opłaty interchange" - oświadczył poseł Ruchu. Jak zauważył, podobny projekt kilka tygodni temu złożyło w Sejmie PSL. Projekt ludowców zakłada obniżenie maksymalnej wysokości opłat interchange do poziomu średniej europejskiej, czyli 0,7 proc.

"W Danii maksymalny poziom opłat interchange to 0,4 proc., na Węgrzech 0,2 proc., więc należy sobie zadać pytanie, dlaczego PSL chce, aby Polacy płacili dwa razy więcej za płatności bezgotówkowe niż Duńczycy i trzy razy więcej niż Węgrzy" - powiedział Elsner.

Projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych przygotowało także Ministerstwo Finansów. Przewiduje on, że sklepy będą mogły akceptować tylko niektóre karty danej organizacji płatniczej. MF proponuje też w projekcie wprowadzenie obowiązku informowania konsumentów o wszelkich opłatach związanych z przyjmowaniem zapłaty kartą.

Resort chce, by handlowcy przedstawiali klientom szczegółowe informacje o tym, jaką część ceny danego towaru lub usługi stanowi opłata interchange. Zdaniem MF, dzięki temu konsumenci będą mieć większą świadomość dotyczącą rzeczywistych kosztów związanych z zapłatą kartą, w związku z czym będą podejmowali bardziej świadome decyzje, decydując się na wybór konkretnej karty.

Uchwalenia specjalnej ustawy określającej stawki opłat za obsługę kart płatniczych w sklepach domagają się ogólnopolskie zrzeszenia handlowców. "Oczekujemy, że ustawa uwzględni proponowane przez NBP rozwiązanie, czyli docelowe obniżenie opłaty do 0,7 proc. od 1 stycznia 2017 r." - mówił w czerwcu Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Jak zaznaczył, jest to potrzebne w sytuacji, gdy firma MasterCard wycofała się z organizowanych przez NBP rozmów na temat kalendarza obniżek.

Z badania przeprowadzonego w br. przez Polską Izbę Handlu na próbie 4500 sklepów wynika, że średnia suma kosztów związanych z obsługą płatności kartami wynosi 1,91 proc. wartości transakcji. Udział transakcji bezgotówkowych w handlu detalicznym to prawie 12 procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA