PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek kapitałowy potrzebuje rządowej strategii rozwoju

  • wnp.pl
  • 07 paź 2013 13:13

Uwzględniając duże zaległości w rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, w stosunku do krajów zachodnich oraz rosnącą konkurencję w pozyskiwaniu kapitałów na świecie, rynek ten powinien rozwijać się u nas w oparciu o wieloletnią strategię. Niestety, nadal jej brakuje, pomimo prób określenia przez różne instytucje tego rynku, które są nieźle rozwinięte - mówiono podczas debaty plenarnej konferencji Rynek Kapitałowy w Polsce, zorganizowanej przez PTWP.

REKLAMA

- Rynek kapitałowy pełni służebną rolę w gospodarce, dostarczając kapitału na rozwój, także inwestorom prywatnym, jest źródłem budowania kapitałów własnych, ma szczególnie ważne znaczenie dla MŚP oraz firm innowacyjnych, wprowadzających nowe technologie w sytuacji, gdy istnieją ograniczone możliwości korzystania z kredytów bankowych - mówił Waldemar Markiewicz, prezes zarządu Izby Domów Maklerskich. - Aby służył jednak gospodarce, musi spełnić szereg warunków.

Według niego, środowisko chce zaapelować do rządu, by powstała strategia rozwoju rynku kapitałowego. Powinna ona określić preferencje, "napędy" podatkowe, wspierać działalność domów maklerskich, polepszyć otoczenie legislacyjne, w celu lepszego dostępu do tego rynku i jego rozwoju. Uchwałą walnego zgromadzenia IDM, już w ub.r. izba zwróciła się do rządu w tej sprawie, jednak od tego czasu sytuacja się pogorszyła, np. z powodu niekorzystnych zmian podatkowych.

- Zbyt niska jest świadomość roli rynku kapitałowego w gospodarce na poziomie makroekonomicznym - stwierdził Adam Maciejewski, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Wydawało się, że ważną rolę będzie odgrywa Rada Rynku Finansowego przy ministrze finansów i nada przemyślany kierunek rozwoju rynku kapitałowego, jednak tak się nie stało.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA