PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek kredytów hipotecznych napędzają głównie sieci handlowe

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 maj 2011 11:34

Rynek kredytów hipotecznych napędzają głównie sieci handlowe

Kredytów hipotecznych o wartości ok. miliarda zł chce w tym roku udzielić w Polsce BRE Bank Hipoteczny. - Planujemy przeznaczenie połowy tych środków na refinansowanie istniejących nieruchomości. Reszta zostanie podzielona równo pomiędzy sektor biurowy, handlowy i mieszkaniowy - mówi w rozmowie z portalem Popertynews.pl Sven-Torsten Kain, członek zarządu, BRE Bank Hipoteczny.

REKLAMA

Jeśli prognozy zostaną zrealizowane, sprzedaż BRE Banku Hipotecznego będzie w tym roku wyższa o ok. 40 proc. w porównaniu do 2010 roku, kiedy bank udzielił kredytów w wysokości 700 mln zł. - To trochę powyżej zakładanego planu, ale na podstawie obserwacji tego co się dzieje, mam prawo zakładać, że go przekroczymy - wyjaśnia Sven-Torsten Kain.

Jak dodaje, najwięcej zapytań bank otrzymuje ze strony deweloperów powierzchni handlowych i biurowych. - Rynek napędzają głównie sieci handlowe. Biedronka, Lidl czy Piotr i Paweł celują w coraz mniejsze miasta, nawet o liczbie ok. 10 tys. mieszkańców. To daje olbrzymie szanse rozwoju deweloperom - tłumaczy.

- Coraz więcej pojawia się też projektów niewielkich galerii handlowych o powierzchni 3-4 tys. mkw. z supermarketem i kilkunastoma mniejszymi sklepami. To tendencja, która moim zdaniem w najbliższych latach zdominuje polski rynek. Bardzo dobrze oceniamy tego typu przedsięwzięcia - podkreśla Sven-Torsten Kain.

Zdaniem Svena-Torstena Kaina, handel nowoczesny w Polsce rozwija się już kilkanaście lat, więc siłą rzeczy będzie następować pewna korekta atrakcyjności lokalizacji. - Galeria wybudowana 10 lat temu może już nie trafiać w potrzeby klientów, a jej położenie mogło w tym czasie stracić na atrakcyjności. Dlatego rynek największych miast Polski to też spore wyzwanie dla deweloperów centrów handlowych - mówi.

Dodaje, że do banku trafiają również propozycje finansowania hoteli, ale nie jest to duży procent.

Bank ma zapytania o finansowanie dużych inwestycji. - Mówię tu o kredytach w wysokości 200-250 mln zł. W tym przypadku potrzeba jednak bardzo wnikliwej analizy otoczenia rynkowego - tłumaczy. Jak każdy bank, BRE Bank Hipoteczny ma wewnętrzne regulacje i limity co do wysokości udzielanych kredytów. - Nasza maksymalna granica to 110 mln zł na jeden duży projekt - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA