PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek usług finansowych wyzwaniem dla TTIP

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 cze 2014 15:36

Ujednolicenie rynku usług finansowych to jedno z największych wyzwań Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego (TTIP). 2 czerwca w Klubie Bankowca odbyła się konferencja naukowa Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne - nowy etap współpracy pomiędzy USA i UE, w której brała udział Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham).

REKLAMA

Konferencja została organizowana przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji w ramach debat Miesięcznika Finansowego Bank. W gronie uczestników znaleźli się m.in. Forum Ruchu Europejskiego i Instytut Stosunków Międzynarodowych UW oraz AmCham. Podczas jednego z paneli Tony Housh, członek zarządu AmCham podjął temat finansowych aspektów współpracy między Unią a Stanami Zjednoczonymi.

- Największym wyzwaniem z jakim musza zmierzyć się potęgi gospodarcze po obu stronach Atlantyku jest ujednolicenie rynku w zakresie usług finansowych - powiedział Tony Housh. Harmonizacja tego sektora i wprowadzenie regulacji dzięki którym oba rynki będą współpracować sprawnie i bez barier są niezbędne w dzisiejszej, globalnej rzeczywistości gospodarczej.

Aby utrzymać pozycje światowych liderów, Stany Zjednoczone i Unia Europejska muszą wypracować normy i strategie, które zapewnią płynną i efektywną kooperację. Rozbieżności w sferze usług finansowych stwarzają dodatkowe koszty i wpływają ujemnie na efektywność globalnych działań gospodarczych. Różnice w zakresie regulacji prawnych i odmienne podejścia do takich kwestii jak usługi bankowe, ochrona danych osobowych, czy zasady księgowości i sprawozdawczości banku generują straty zarówno dla rządów i biznesu, jak i dla konsumentów.

Do najważniejszych zadań należy likwidacja rozbieżności w zakresie regulacji prawnych. Chociaż wspólna waluta zaowocowała zacieśnieniem więzów handlowych wśród krajów Strefy Euro, to wiele innych kwestii związanych z rynkiem finansowym wciąż leży w sferze kompetencji pojedynczych państw. Krajowe rynki kapitałowe są ciągle bardzo zróżnicowane, nie wszystkie banki działają w systemie międzynarodowym, wiele niezgodności pojawia się też w obszarze rynku obligacji.

Za kwestię priorytetową Tony Housh uznał jak najszybsze wdrożenie postanowień Bazylei III - zawartego w 2010 r. porozumienia dotyczącego wymogów kapitałowych i zarządzania ryzykiem w bankach działających transgranicznie. Kolejnym wyzwaniem będzie reforma struktur bankowych w Europie. Amerykański sektor usług finansowych został ujednolicony zgodnie z wdrożoną 3 lata temu regułą Volckera, ale UE ciągle stara się wypracować spójny system regulacji. Umowa o wolnym handlu obejmie także inną, kluczową kwestię,która może stać się przedmiotem gorącej dyskusji - ochronę danych osobowych.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA