PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek zachęca poważnych graczy do inwestowania w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 sty 2012 08:50

Rynek zachęca poważnych graczy do inwestowania w Polsce

Obecna sytuacja na rynku bankowym wpływa negatywnie na wszystkie sektory nieruchomości komercyjnych. Jednak Przemysław Błaszkiewicz, Associate Director w Dziale Wycen Colliers International, zauważa, że dostęp do kredytu - mimo że ograniczony - istnieje, a wiele projektów jest finansowanych. Banki prowadzą ostrożniejszą akcję kredytową, co zmusza deweloperów do lepszego przygotowania projektów, a w efekcie nieprzemyślane produkty nie trafiają na rynek inwestycyjny.

REKLAMA

- Można powiedzieć, że w skali kilkunastu ostatnich miesięcy liczba finansowanych projektów rośnie. Ograniczenia nałożone na banki przez ich spółki matki, czy też instytucje nadzorujące powodują jednak, że pieniądze kierowane są przez banki do klientów z większą rozwagą - mówi Przemysław Błaszkiewicz.

Z kolei deweloperzy mając świadomość ograniczonej podaży kredytu, staranniej przygotowują swoje projekty, żeby sprostać podwyższonym wymaganiom.

- Obostrzenia nakładane przez banki to między innymi wysoki poziom equity oraz wymóg posiadania około 30 proc. powierzchni wynajętej w momencie udzielania kredytu - informuje przedstawiciel Colliers International. - Tak strukturalizowane transakcje kredytowe są dla banków bezpieczniejsze i powodują, że portfolia instytucji finansowych są obecnie obciążone mniejszym ryzykiem związanym z jakością finansowanych nieruchomości i stabilnością ich cash flow - dodaje.

Korzysta tutaj również rynek inwestycyjny, który przeżywa w tej chwili bardzo dobry okres. Zdaniem Błaszkiewicza, projekty dostarczane obecnie na rynek są znacznie lepiej przygotowane, przemyślane i oparte na znacznie głębszych analizach finansowych i rynkowych, co zachęca poważnych graczy do inwestowania w Polsce.

Na drugim biegunie znajdują się projekty, które mimo atrakcyjnych lokalizacji nie uzyskują finansowania ze względu na niewystarczające przygotowanie deweloperów. - W efekcie nieprzemyślane produkty nie trafiają na rynek inwestycyjny. Można więc powiedzieć, że opisany mechanizm działa korzystnie na rynek nieruchomości zmniejszając ryzyko inwestowania w sektor - podsumowuje Przemysław Błaszkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA