PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynki liczą na EBC

  • Autor: PAP
  • 23 paź 2014 08:32

Rynki liczą na to, że Europejski Bank Centralny (EBC) podejmie niestandardowe kroki, by walczyć ze stagnacją i niską inflacją w strefie euro; wielu ekspertów uważa jednak, że tylko luzowanie ilościowe może być rozwiązaniem - piszą w środę dzienniki finansowe.

REKLAMA

Spekulacje dotyczące ewentualnego skupowania przez EBC obligacji korporacyjnych spowodowały we wtorek zwyżki na rynkach, choć Bank nie potwierdził plotek; ale też im nie zaprzeczył - pisze w środę francuski dziennik finansowy "Les Echos".
Rzecz w tym, że inwestorzy potrzebują wszelkich możliwych zapewnień, że EBC będzie interweniował, jeśli sytuacja w strefie euro pogorszy się - wyjaśnia "Financial Times".

Toteż EBC nie stara się wygasić niektórych spekulacji, a we wtorek wieczorem członek Rady Prezesów EBC i szef banku centralnego Belgii Luc Coene powiedział w rozmowie z "Les Echos", że choć możliwość skupowania obligacji korporacyjnych nie była jeszcze przedmiotem "poważnych dyskusji" zarządców Banku, to jednak członkowie Rady proponowali takie rozwiązanie.

EBC sięgnął już po wiele środków antykryzysowych, część została wdrożona, inne mają zostać wprowadzone w życie w najbliższych miesiącach. W poniedziałek Bank zaczął kupować zabezpieczone obligacje bankowe; ma też zamiar nabywać ABS (papiery wartościowych zabezpieczonych aktywami) - jedne i drugie walory są zabezpieczone, nie niosą więc sporego ryzyka.

Jednak aby rozruszać rynek należałoby rozszerzyć tę akcję na obligacje korporacyjne lub rządowe; inwestorzy woleliby to drugie rozwiązanie i to na dużą skalę, czyli tzw. luzowanie ilościowe, którym posłużył się amerykański Fed - pisze "Les Echos".

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił plany EBC, gdy jego dyrektor Mario Draghi zapowiedział skupowanie pakietów instrumentów dłużnych banków, by pobudzić gospodarkę w Europie oraz zwiększyć utrzymującą się na rekordowo niskim poziomie inflację.

Jednak szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła, że jeśli mimo podjętych przez EBC kroków ceny nie zaczną rosnąć, konieczne będą bardziej radykalne środki. "włącznie ze skupowaniem obligacji rządowych".

Nawet amerykański resort finansów, w składanym co pół roku raporcie dla Kongresu, ostrzegł niedawno przed zbyt niską inflacją w strefie euro, dodając, że podjęte ostatnio przez Europejski Bank Centralny (EBC) działania mogą się okazać niewystarczające, by zapobiec deflacji.

Ponadto podjęte w ostatnich miesiącach kroki nie upewniły inwestorów, że EBC jest w stanie skutecznie interweniować, czego konsekwencją były zawirowania i ogromna zmienność na rynkach w ubiegłym tygodniu. "Z punktu widzenia rynków, arsenał środków, jakie wykorzystał Bank jest wciąż zbyt ograniczony" - wyjaśnia "Les Echos".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA