PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynki w oczekiwaniu na dane o inflacji

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2014 17:51

Poniedziałek upłynął na krajowym rynku walutowym dość spokojnie - ocenili analitycy. Ich zdaniem, inwestorzy czekają na publikację GUS dotyczącą inflacji. Po godz. 17 euro kosztowało 4,18 zł, a dolar 3,30 zł.

REKLAMA

"Po porannym osłabieniu spowodowanym pogorszeniem nastrojów na światowych rynkach akcyjnych, złotówka ustabilizowała się na nieznacznie powyżej poziomu 4,19 w stosunku do euro i 3,30 wobec dolara" - wskazał w rozmowie z PAP Kamil Maliszewski z DM mBanku.

Jak dodał. w ostatnich tygodniach notowania pary euro/złoty cechuje duża stabilność i należy oczekiwać kontynuacji tego trendu także w kolejnych dniach. "Większego wpływu na notowania złotego nie powinna mieć jutrzejsza publikacja salda rachunku bieżącego" - stwierdził.

"Wydaje się, że dopiero środowe dane o inflacji CPI mogą spowodować wzmożoną zmienność i pozwolić na opuszczenie pasma wahań pomiędzy 4,17 a 4,20 na parze euro/złoty" - dodał.

W ocenie Maliszewskiego największym zagrożeniem dla notowań złotego wydają się jednak nie dane o inflacji oraz oczekiwania wobec kolejnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, lecz nastroje w globalnej gospodarce, których dalsze pogorszenie będzie negatywnie wpływało na większość rynków wschodzących. "Nie oczekujemy obecnie jednak, kolejnej fali osłabienia złotego w stosunku do dolara oraz euro w tym tygodniu" - zaznaczył.

Analitycy Plus Banku w popołudniowym raporcie wskazali, że w tym tygodniu kurs pary euro/złoty powinien wciąż poruszać się w wąskim paśmie wahań obserwowanych w ostatnich dniach. "Kurs euro/złotego w ostatnich 2 tygodniach oscyluje w bardzo wąskim paśmie wahań i prawdopodobnie w nadchodzącym tygodniu ten stan rzeczy się nie zmieni. Dane naszym zdaniem utwierdzać będą rynek, co do kolejnej obniżki stóp w listopadzie i nieznacznie negatywnie wpływać na kurs złotego" - napisali.

"Nasz bazowy scenariusz zakłada jedynie nieznaczne osłabienie złotego do poziomu 4,19-4,20" - dodali.

Zaznaczyli, że lepsze odczyty danych mogą skierować kurs euro/złotego w stronę 4,17.

Dane dotyczące inflacji konsumenckiej we wrześniu GUS poda w środę. Dzień później rynek zapozna się z odczytami dotyczącymi przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia, a w piątek danymi o produkcji przemysłowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA