PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd chce uspokoić inwestorów

  • Autor: PAP
  • 23 gru 2015 07:32

Rząd chce uspokoić inwestorów Fot. Fotolia

"Financial Times" pisze we wtorek, że nowy polski rząd stara się zapewnić zaniepokojonych zwrotem kraju na prawo inwestorów, że pozostaje oddany przyjaznej rynkowi polityce. W artykule przytoczono wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

REKLAMA

"FT" odnotowuje, że od czasu wyborów znacznie spadł główny indeks giełdowy w Polsce oraz spadła cena 10-letnich obligacji, "pośród obaw, że nowa administracja odstąpi od stosowanego od lat fiskalnego zaciskania pasa i będzie "wyciskać" biznesy, żeby sfinansować kosztowne obietnice wyborcze".

"To jest nie fair i nieuzasadnione. Będziemy bardzo przyjaźni wobec biznesu.  Jesteśmy rządem o orientacji rynkowej, który wierzy w wolną gospodarkę" - cytuje dziennik wypowiedź Morawieckiego. "Rozumiem rynki. Znam biznes i prawdziwą gospodarkę. Wiem, jak mówić językiem inwestorów" - zapewnił wicepremier.

"FT" napisał, że Morawiecki zasugerował, iż nawet przy zwiększonych wydatkach deficyt budżetowy Polski wyniesie w przyszłym roku ok. 3,2 proc. "Na dłuższą metę chciałbym nawet zejść poniżej tego. Ale w ciągu paru najbliższych lat będziemy potrzebowali pieniędzy na inwestycje" - powiedział wicepremier.

"FT" odnotowuje także zapewnienia Morawieckiego, że nowy podatek, który rząd chce nałożyć na banki, będzie "do przyjęcia", "proporcjonalny do podobnych podatków w Wielkiej Brytanii i w Niemczech", oraz zapowiedź, że Polska będzie się starała zapewnić, iż środki unijne, jakie otrzyma przez następne sześć lat, zostaną "zainwestowane, a nie wydane".

Gazeta zwraca również uwagę na zapowiedziane przez Morawieckiego zwiększenie nakładów budżetowych na prace naukowo-badawcze do średniej unijnej w ciągu następnych pięciu-siedmiu lat. Odnotowuje też zapowiedź obniżki opodatkowania przedsiębiorstw oraz wspierania małych i średnich firm, których możliwości eksportowe są ograniczane przez środki protekcjonistyczne podejmowane w krajach o wyżej rozwiniętej gospodarce.

Wicepremier powiedział m.in., że otrzymuje od firm wiele sygnałów dotyczących "pozataryfowych barier w zachodnich krajach UE".

"Wiele dojrzałych krajów znacznie mądrzej pomaga swoim firmom, swoim przedsiębiorcom. My musimy pomagać im tak, jak Niemcy pomagały swoim przedsiębiorstwom 30 czy 40 lat temu" - podkreślił Morawiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA