PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd powinien założyć niższy wzrost PKB i inflację

  • Autor: PAP
  • 09 cze 2015 16:39

Założenia budżetowe rządu na 2016 r. są realistyczne, choć prognozowany wzrost PKB i inflacji powinien być niższy - uważa główny ekonomista BIZ Banku Ignacy Morawski. Natomiast sytuacja na rynku pracy będzie w przyszłym roku lepsza od zakładanej przez rząd - dodaje.

REKLAMA

W ocenie Ignacego Morawskiego przedstawione we wtorek rządowe założenia do budżetu na 2016 r. są realistyczne. "Wzrost PKB i prognozowana inflacja są zbieżne z konsensusem rynkowym. Myślę, że te liczby (wzrost PKB o 3,8 proc. i inflacja na poziomie 1,7 proc.) mogłyby być trochę niższe". Jak dodał, rozumie zawyżenie prognoz, ponieważ według nowej reguły fiskalnej mają one wpływ na limit wydatków w sektorze finansów publicznych. Dlatego jego zdaniem rząd "nie chciał przyjąć zbyt konserwatywnych przewidywań".

Morawski przewiduje natomiast, że sytuacja na rynku pracy w przyszłym roku będzie lepsza od rządowych założeń. Opiera się przy tym na danych z ostatnich dwóch lat, kiedy bezrobocie spadało średnio o 1,5 proc. rocznie. Choć - ocenia - w przyszłym roku dynamika ta powinna nieznacznie wyhamować. "Uważam, że bezrobocie będzie o ok. jeden punkt procentowy niższe (od zakładanego), w okolicach 9 proc. Rosną inwestycje, jest popyt na pracę, bo firmy chcą zatrudniać. Moim zdaniem już na koniec tego roku bezrobocie spadnie do ok. 10,1 proc." - powiedział Morawski.

Uważa on również, że wyższe od rządowych planów okażą się też wynagrodzenia, ze względu na polepszającą się sytuację na rynku pracy oraz zauważalny już w tym roku trend podwyżek pensji. "Podaż pracy jest coraz niższa, co spowoduje, że (w przyszłym roku) będzie większa presja na wzrost płac. Moim zdaniem nominalny wzrost wynagrodzeń w 2016 r. wyniesie ok. 5 proc. Mamy popyt na pracę, a bezrobocie spada" - konkludował.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu budżetu na 2016 rok ze wzrostem PKB 3,8 proc. i średnioroczną inflacją 1,7 proc.

Według propozycji rządu w 2016 r. płaca minimalna miałaby wynieść 1850 zł brutto. W tym roku płaca minimalna to 1750 zł.

Zgodnie z założeniami budżetu przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wzrośnie nominalnie o 3,6 proc. (realnie o 1,9 proc.) i wyniesie 4 tys. 55 zł. Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniesie natomiast 3,8 proc.

"W 2016 r. przewiduje się przeznaczyć dodatkowe środki na wynagrodzenia dla grup pracowniczych, które - co do zasady - od 2010 r. były objęte +zamrożeniem+. W konsekwencji dodatkowe koszty dla budżetu państwa wyniosą około 2 mld zł" - napisano w założeniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA