PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sankcje nałożone na Rosję kosztowały Polskę miliard dolarów

  • wnp.pl
  • 31 gru 2014 09:13

W rozmowie z agencją RIA Novosti przedstawiciel handlowy Rosji w Polsce, Katerina Bieliakowa, wyliczyła straty naszego kraju z tytułu sankcji nałożonych na Rosję na miliard dolarów.

REKLAMA

Rosja 1 sierpnia wstrzymała prawie cały import owoców i warzyw z Polski. Tydzień później na rok ograniczyła przywóz niektórych towarów z krajów, które nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze (po tym jak Moskwa rozpoczęła okupację Krymu, a wojska rosyjskie uczestniczyły w walkach we wschodniej Ukrainie). Embargiem zostało obłożonych wiele produktów. Efektem tego jest duży wzrost cen w rosyjskich sklepach i brak niektórych rodzajów wyrobów.
- Rosyjski import polskiego mięsa i produktów mięsnych w okresie styczeń-październik 2014 roku zmniejszył się o 73,6 proc., a import owoców o 34,5 proc., warzyw zaś o 31,3 proc.. Mniej o 16,5 proc. zostało zakupionych produktów mlecznych. W liczbach bezwzględnych oznacza to rosyjskiego importu z Polski w okresie styczeń-październik 2014 w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku do poziomu 335 mln dolarów - powiedziała Bieliakowa.Rosyjska urzędniczka analizuje także straty powstałe w wyniku sankcji. Według niej ucierpieli nie tylko rolnicy, ale także przewoźnicy. Bieliakowa mówi nie powołując się na źródła o stratach na poziomie 250 mln euro. Zdaniem urzędniczki Polska przyłączając się do sankcji tylko straciła. Bieliakowa dziwi się naszemu zaangażowaniu, skoro Polska i tak nie produkuje wyrobów, których sprzedaż UE i USA w Rosji zakazały (głównie sprzęt wojskowy, zaawansowane wyroby na rzecz branż paliwowej i gazowej).Bieliakowa analizuje także czy Rosja poniosła koszty z powodu polskiego uczestnictwa w sankcjach. Według niej nie, bo 90 proc. polskiego importu z Rosji to paliwa (gaz i ropa) a nasz kraj nie może sobie pozwolić na rezygnację z tego. Podobał się artykuł? Podziel się!
  • senior 2014-12-31 16:57:46
    Co takie zdziwienie,zawsze rękoma durnych Polaków ,cwaniaki wyjmują gorące kasztany z ogniska.I tak Polska płaci za durnoty Unii.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA