PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sejm ma kontynuować prace nad projektem ws. informatyzacji resortu finansów

  • Autor: PAP
  • 14 kwi 2016 07:30

Sejm ma kontynuować prace nad projektem ws. informatyzacji resortu finansów Fot. Fotolia

Sejm będzie nadal pracował nad projektem, który ma umożliwić powołanie spółki odpowiedzialnej za opracowanie systemu informatycznego w celu walki z wyłudzeniami VAT.

REKLAMA

Posłowie nie zgodzili się w środę z wnioskiem Kukiz'15 o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem projektu głosowało 161 posłów, przeciw było 244 posłów, a 24 wstrzymało się od głosu.

Wniosek o odrzucenie rządowego projektu ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej złożył we wtorek Jakub Kulesza z Kukiz'15. Poseł zapewniał, że jest gorącym zwolennikiem informatyzacji administracji publicznej, tyle tylko, że procedowana ustawa w żaden sposób się do tego nie przyczynia.

"Celem tej ustawy nie jest wcale pomoc podatnikom, pomoc obywatelom w załatwianiu spraw, tylko naprawianie błędów" - ocenił. Według niego spółka celowa to próba stworzenia kolejnego stanowiska "dla swoich". Kulesza wyraził opinię, że karygodne jest dawanie spółce dostępu do wrażliwych danych o podatnikach, dlatego złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Wiceminister finansów Leszek Skiba mówił we wtorek przedstawiając projekt podczas pierwszego czytania, że ma on na celu ograniczenie luki w dochodach z VAT, szacowanej przez KE na ok. 40 mld zł, czyli ponad jedną czwartą wszystkich przychodów budżetu z VAT. Skiba wyjaśnił, że źródłem tej luki jest z jednej strony szara strefa, a z drugiej strony działania firm, które łamiąc prawo, wyłudzają podatek.

Poinformował, że lekcja z wcześniejszych prób informatyzacji administracji skłoniła obecną ekipę w MF do przyjęcia rozwiązania nadzwyczajnego, aby powołać spółkę prawa handlowego, która będzie tworzyła rozwiązanie informatyczne w nadzwyczajnym trybie. "Dzięki temu liczymy na to, że ten projekt powstanie szybko i rozwiązanie informatyczne, które później będzie stosowane przez MF, powstanie w szybkim trybie" - wyjaśnił.

Wskazał, że każdy miesiąc opóźnienia zmian kosztuje budżet państwa 3 mld zł. Wiceminister zaznaczył, że projekt jest bardzo wrażliwy pod względem bezpieczeństwa, bowiem wielu grupom przestępczym zależy na tym, aby te zmiany nie weszły w życie.

Podstawowym celem projektu ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej jest zmniejszenie luki w VAT - różnicy między oczekiwanymi, a faktycznymi wpływami do budżetu państwa z tego podatku.

  • 1
  • 2
  • ZatroskanyTrader 2016-04-14 08:52:01
    Napiszcie lepiej o tych bankowych leniwcach, co to znowu olewają wszystko, a potem się dziwią, że kryzys i upadek następuje. O -> www.fxmag.pl/artykul/5-najwiekszych-bankow-z-usa-oblalo-testy

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA