PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Skala deflacji będzie się zmniejszać

  • Autor: PAP
  • 14 maj 2015 19:38

W kolejnych miesiącach skala deflacji będzie się zmniejszać - ocenia wiceminister finansów Artur Radziwiłł. Zaznaczył, że o wyższym od spodziewanego wskaźniku inflacji przesądził większy od zakładanych wzrost cen żywności.

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że ceny w kwietniu br. były niższe o 1,1 proc. w porównaniu do kwietnia ub.r., wobec spadku w wysokości 1,5 proc. w marcu br. W ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen o 0,4 proc., po wzroście o 0,2 proc. w marcu br. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w kwietniu spadły o 1,2 proc. rok do roku, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc.

Wiceminister finansów Artur Radziwiłł zwrócił uwagę w komentarzu przekazanym PAP, że nieco wyższa od prognoz dynamika cen odnotowana w kwietniu (w ujęciu miesięcznym) wynikała przede wszystkim z wyższej od zakładanej przez MF skali podwyżek cen żywności. Jego zdaniem zwłaszcza wzrost cen owoców okazał się większy od wzorca sezonowego. Natomiast zmiany cen paliw oraz odzieży i obuwia były zgodne z oczekiwaniami resortu finansów.

"Można wstępnie szacować, że inflacja bazowa (tj. wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności oraz cen energii) w kwietniu wzrosła do 0,3-0,4 proc. w skali rocznej (wobec 0,2 proc. przed miesiącem). Utrzymująca się od lipca 2014 r. deflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych to efekt umiarkowanej presji płacowej i ujemnej luki produktowej (co przekłada się na niską inflację bazową) oraz wciąż niskich cen energii i żywności" - poinformował Radziwiłł.

"Obecnie przewidujemy, że w kolejnych miesiącach br. skala deflacji (w ujęciu rocznym) będzie nadal zmniejszać się, a szybkość tych zmian będzie w znacznym stopniu zależała od sytuacji na rynkach surowcowych" - dodał.

Wiceminister zaznaczył, że w kwietniu odnotowano przyspieszenie tempa wzrostu cen żywności (o 0,6 proc. mdm), co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen owoców i warzyw. Wyższe niż przed miesiącem były także ceny odzieży i obuwia (o 3,1 proc., co było zgodne z wzorcem sezonowym) oraz ceny transportu (o 0,9 proc., głównie w wyniku wzrostu cen paliw). Wpływ podwyżek cen w tych trzech grupach na wskaźnik CPI wyniósł 0,38 pkt. proc.

Radziwiłł wskazał, że w ujęciu rocznym największy spadek cen dotyczył transportu (9,1 proc.), odzieży i obuwia (5,1 proc.) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (2,5 proc.), chociaż w przypadku tej ostatniej grupy skala spadku cen uległa wyraźnemu ograniczeniu (o 1,0 pkt. proc.). Natomiast najwyższy wzrost cen miał miejsce w łączności (4,9 prc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA