PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Słaby piątek dla złotego

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2015 17:31

Niepokojące doniesienia dotyczące porozumienia w sprawie greckiego zadłużenia nie pomagały w piątek złotemu - uważa analityk z Domu Maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski. Jego zdaniem pogorszenie nastrojów szczególnie odbiło się na wycenie złotego wobec franka szwajcarskiego.

REKLAMA

Analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko ocenia, że ostatnia sesja w tym tygodniu na rynku walutowym przyniosła spadek wyceny złotego wobec zagranicznych walut.

"Ruchy te powiązane były z pogorszeniem nastrojów na szerokim rynku, co spowodowało spadki eurodolara oraz słabsze zachowanie walut rynków wschodzących. Inwestorzy redukują swoje pozycje po tym, jak niemiecki +Der Spiegel|+ podał, iż EBC szykuje program awaryjny na wypadek wyjścia Grecji ze Strefy Euro. Doniesienia te stoją w sprzeczności z oficjalnym stanowiskiem m.in. Niemiec, stąd pewna nerwowość wśród inwestorów przed negocjacjami zaplanowanymi na weekend" - dodał Ryczko.

Zdaniem analityka z Domu Maklerskiego mBanku Kamila Maliszewskiego pogorszenia nastrojów na rynku walutowym spowodowane było tym, że wypracowanie kompromisu w sprawie greckiego zadłużenia po czwartkowym odrzuceniu przez Niemcy greckiej propozycji może być dużo trudniejsze.

"Pogorszenie nastrojów na światowych rynkach szczególnie mocno odbiło się na parze CHF/PLN, która powróciła powyżej 3,90. Wydaje się, że najbliższe dni przyniosą duże wahania (...) należy liczyć się, więc z tym, że w przyszłym tygodniu CHF/PLN może kosztować zarówno 4 złote jak i 3,80 zależnie od tego czy uda się finalnie osiągnąć porozumienie. Kurs EUR/PLN powrócił dziś w okolice 4,18 i wydaje się, że pozostanie pomiędzy 4,15 i 4,20, aż do końca lutego. Złoty tracił dziś także w stosunku do dolara, jednak w tym wypadku kluczowe wydają się wahania na parze EUR/USD, która ciągle utrzymuje się powyżej 1,13 i dopóki tak się dzieje możemy oczekiwać spadków USD/PLN poniżej 3,65. Polskiej walucie nie pomogły też dzisiejsze informacje o pogorszeniu się nastrojów wśród konsumentów, co związane jest z napiętą sytuacją na Ukrainie, akcjami strajkowymi oraz niepewnością, co do pozostania Grecji w strefie euro" - zaznaczył Maliszewski.

W piątek "Der Spiegel" napisał, że Europejski Bank Centralny (EBC) przygotowuje się na wyjście Grecji ze strefy euro. Zdaniem niemieckiego tygodnika pracownicy EBC testują różne warianty działania, aby zachować resztę eurolandu. Jak pisze "Spiegel" w wydaniu internetowym, EBC - chociaż oficjalnie dementuje te informacje - naciska na greckie władze, by wprowadziły kontrolę przepływu kapitału. Z informacji EBC wynika, że Grecy przekazują codziennie ponad 1 miliard euro na zagraniczne konta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA