PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Spada liczba aktywnych kredytodawców, ale rynek nie lubi próżni

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 mar 2012 13:09

Spada liczba aktywnych kredytodawców, ale rynek nie lubi próżni

O finansowanie projektów deweloperskich nadal nie jest łatwo. Liczba aktywnych kredytodawców w 2011 roku spadła o 33 proc., ale na rynku pojawiają się już instytucje, które mogą wypełnić tę lukę.

REKLAMA

Jak podaje agencja Cushman & Wakefield na europejski rynek nieruchomości wkroczyły fundusze udzielające pożyczek uprzywilejowanych (ang. senior debt funds), które mogą stać się nowymi źródłami finansowania w sytuacji, gdy banki nadal koncentrują się na ograniczaniu liczby udzielanych kredytów.

- Wyniki naszego badania pokazują, jak dotkliwe stało się w ostatnich latach wycofywanie się banków z finansowania dłużnego nieruchomości komercyjnych w Europie. Optymizmem napawa jednak wzrost aktywności na rynku kredytowym instytucji finansowych spoza sektora bankowego oraz wejście na ten rynek funduszy oferujących pożyczki uprzywilejowane. Zapewnią one nowe źródła finansowania. Wobec ograniczonej podaży uprzywilejowanych instrumentów dłużnych fundusze typu mezzanine mogą napotkać trudności z inwestowaniem kapitału w 2012 r. - mówi Michael Lindsay, dyrektor działu ds. finansowania korporacyjnego w krajach EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

Spośród 78 kredytodawców uczestniczących w badaniu firmy Cushman & Wakefield, w tym oferujących pożyczki uprzywilejowane, pożyczki uprzywilejowane o wydłużonym terminie spłaty lub finansowanie typu mezzanine, tylko 36 wyraziło chęć udzielenia kredytów nowym klientom, a kolejnych dziewięciu byłoby skłonnych wesprzeć wyłącznie dotychczasowych klientów. Oznacza to, że liczba aktywnych kredytodawców zmniejszyła się o 33 proc. od czasu ostatniego raportu firmy Cushman & Wakefield opublikowanego w pierwszym kwartale 2011 r. W grupie 36 respondentów chętnych udzielić kredytów nowym klientom znaczna większość stosuje bardzo rygorystyczne warunki, na przykład niektórzy finansują wyłącznie nieruchomości w centrum Londynu.

Na rynku europejskim funkcjonują 32 instytucje udzielające pożyczek uprzywilejowanych o wartości zazwyczaj 20-50 mln euro, ale tylko pięć z nich zasygnalizowało możliwość sfinansowania transakcji przekraczających 100 mln euro, co stanowi spadek o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Kredytodawcy w dalszym ciągu są zainteresowani najlepszymi nieruchomościami, przy czym w krótkim okresie większość ich obrotów będzie pochodzić raczej z refinansowania niż nowych inwestycji.

Według autorów raportu, na rynku europejskim wzrośnie aktywność alternatywnych podmiotów finansujących, ale w bieżącym roku raczej nie zaspokoją one zapotrzebowania na kredyty w wystarczającym stopniu.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA