PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Spadły nakłady inwestycyjne firm

  • Autor: PAP
  • 23 maj 2016 16:54

Spadły nakłady inwestycyjne firm Fot. Fotolia

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych w I kw. br. spadły o 8,6 proc. (w cenach stałych) w porównaniu do pierwszego kwartału 2015 roku i wyniosły 21,4 mld zł, ale firmy wypracowały rekordowy zysk - wynika z poniedziałkowego komunikatu GUS.

REKLAMA

Rok temu, w pierwszym kwartale 2015 r., zanotowano wzrost o 14,6 proc. rdr.

Nakłady na budynki i budowle w pierwszym kwartale 2016 r. zmniejszyły się o 10,4 proc.; nakłady na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia obniżyły się o 8,6 proc., natomiast na środki transportu wzrosły o 0,9 proc. Udział zakupów w nakładach ogółem wyniósł 64,0 proc. (przed rokiem 62,2 proc.).

Największy spadek nakładów (w cenach bieżących) wystąpił w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 53,3 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 35,0 proc.), w transporcie i gospodarce magazynowej (o 38,3 proc. wobec spadku o 8,4 proc.) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 16,7 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 76,1 proc.).

Wzrosły natomiast nakłady m.in. w administrowaniu i działalności wspierającej (o 24,8 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 5,7 proc.), w przetwórstwie przemysłowym (o 8,9 proc. wobec wzrostu o 18,8 proc. rok wcześniej), informacji i komunikacji (o 5,9 proc. wobec wzrostu o 2,2 proc. w 2015 r.).

GUS wskazał jednocześnie, że przychody firm z całokształtu działalności były wyższe o 2,1 proc. od osiągniętych rok wcześniej, a koszty ich uzyskania wzrosły o 1,8 proc. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów oraz koszty tej działalności rosły w skali roku w tempie 2,2 proc.

"Zysk netto wyniósł 34,0 mld zł i był wyższy o 6,8 proc. od uzyskanego przed rokiem, a strata netto wyniosła 8,6 mld zł i zwiększyła się o 0,6 proc. Zysk netto wykazało 69,1 proc. ogółu przedsiębiorstw (wobec 68,7 proc. przed rokiem), a uzyskane przez nie przychody stanowiły 76,1 proc. przychodów z całokształtu działalności badanych przedsiębiorstw (wobec 79,4 proc. przed rokiem)" - podano w komunikacie.

Zgodnie z danymi GUS w przetwórstwie przemysłowym zysk netto odnotowało 75,9 proc. firm (przed rokiem 75,5 proc.), a udział uzyskanych przez nie przychodów w przychodach wszystkich podmiotów tej sekcji wyniósł 81,6 proc. (wobec odpowiednio 87,1 proc. przed rokiem).

Według Andrzeja Halesiaka z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych banku Pekao dane o wynikach finansowych przedsiębiorstw za I kw. 2016 r. świadczą o dobrej kondycji firm, a odnotowany zysk netto był najlepszym wynikiem w historii, biorąc pod uwagę wyniki I kw.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA