PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Środki z inicjatywy Jeremie wesprą pomorskich przedsiębiorców

  • Autor: PAP
  • 08 mar 2013 17:08

Dwie umowy dotyczące łącznie 15 mln zł podpisali w piątek w Gdańsku przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) z szefami Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego z Dzierzgonia, które jest pośrednikiem finansowym w ramach unijnej inicjatywy Jeremie.

REKLAMA

Prezes Towarzystwa Jolanta Szewczun poinformowała PAP, że jedna z umów opiewa na 10 mln zł, które zostaną przeznaczone na pożyczki, natomiast druga umowa o wartości 5 mln zł dotyczy poręczeń, jakie będą udzielane firmom.

"Środki te pozwolą nam pomóc ok. stu firmom z powiatów sztumskiego, malborskiego, kwidzyńskiego i nowodworskiego, na terenie których działamy" - powiedziała PAP Szewczun, dodając, że w regionie tym wsparcie małych firm jest o tyle istotne, że brak tu dużych zakładów pracy i bezrobocie wynosi nawet ok. 27 procent.

Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wyjaśniła, że pieniądze z inicjatywy Jeremie będą mogły być wykorzystane m.in. na zakup, budowę lub modernizację obiektów produkcyjnych, usługowych i handlowych; zakup różnego rodzaju urządzeń oraz środków transportu niezbędnych do działania firm, a także tworzenie nowych miejsc pracy.

Zgodnie z umową podpisaną w 2009 r. z samorządem województwa pomorskiego Bank Gospodarstwa Krajowego pełni funkcję menadżera Funduszu Powierniczego Jeremie w regionie.

Jak poinformowała Pisarewicz, BGK podpisał dotąd w sumie 15 umów z pośrednikami finansowymi w regionie, a kolejne trzy są w trakcie negocjacji. Jak dotąd BGK przekazał do dyspozycji pośredników w sumie ponad 228 mln zł. "Kolejne wnioski na kwotę ponad 153 mln zł czekają na akceptację" - wyjaśniła rzeczniczka.

Obecny ma piątkowej uroczystości marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk dodał, że w ramach inicjatywy Jeremie pomoc w formie pożyczek lub poręczeń otrzymało już blisko 1,5 tysiąca firm w województwie.

Inicjatywa Jeremie (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne Europejskie Zasoby dla MSP) to innowacyjny mechanizm finansowania rozwoju przedsiębiorstw, wprowadzony przez Komisję Europejską w perspektywie finansowej 2007-2013. Umożliwia przeznaczenie części środków unijnych przyznanych państwom członkowskim i regionom UE w ramach Polityki Spójności na instrumenty zwrotnego finansowego wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA