PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Środki z inicjatywy Jeremie wesprą pomorskich przedsiębiorców

  • Autor: PAP
  • 08 mar 2013 17:08

Dwie umowy dotyczące łącznie 15 mln zł podpisali w piątek w Gdańsku przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) z szefami Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego z Dzierzgonia, które jest pośrednikiem finansowym w ramach unijnej inicjatywy Jeremie.

REKLAMA

Prezes Towarzystwa Jolanta Szewczun poinformowała PAP, że jedna z umów opiewa na 10 mln zł, które zostaną przeznaczone na pożyczki, natomiast druga umowa o wartości 5 mln zł dotyczy poręczeń, jakie będą udzielane firmom.

"Środki te pozwolą nam pomóc ok. stu firmom z powiatów sztumskiego, malborskiego, kwidzyńskiego i nowodworskiego, na terenie których działamy" - powiedziała PAP Szewczun, dodając, że w regionie tym wsparcie małych firm jest o tyle istotne, że brak tu dużych zakładów pracy i bezrobocie wynosi nawet ok. 27 procent.

Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wyjaśniła, że pieniądze z inicjatywy Jeremie będą mogły być wykorzystane m.in. na zakup, budowę lub modernizację obiektów produkcyjnych, usługowych i handlowych; zakup różnego rodzaju urządzeń oraz środków transportu niezbędnych do działania firm, a także tworzenie nowych miejsc pracy.

Zgodnie z umową podpisaną w 2009 r. z samorządem województwa pomorskiego Bank Gospodarstwa Krajowego pełni funkcję menadżera Funduszu Powierniczego Jeremie w regionie.

Jak poinformowała Pisarewicz, BGK podpisał dotąd w sumie 15 umów z pośrednikami finansowymi w regionie, a kolejne trzy są w trakcie negocjacji. Jak dotąd BGK przekazał do dyspozycji pośredników w sumie ponad 228 mln zł. "Kolejne wnioski na kwotę ponad 153 mln zł czekają na akceptację" - wyjaśniła rzeczniczka.

Obecny ma piątkowej uroczystości marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk dodał, że w ramach inicjatywy Jeremie pomoc w formie pożyczek lub poręczeń otrzymało już blisko 1,5 tysiąca firm w województwie.

Inicjatywa Jeremie (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne Europejskie Zasoby dla MSP) to innowacyjny mechanizm finansowania rozwoju przedsiębiorstw, wprowadzony przez Komisję Europejską w perspektywie finansowej 2007-2013. Umożliwia przeznaczenie części środków unijnych przyznanych państwom członkowskim i regionom UE w ramach Polityki Spójności na instrumenty zwrotnego finansowego wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA