PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stabilna kondycja polskich przedsiębiorstw w I kwartale 2015 r.

  • Autor: PAP
  • 30 cze 2015 10:58

Kondycja przedsiębiorstw w I kwartale 2015 r. była dobra i stabilna - podaje NBP. Ujemna dynamika cen w gospodarce nadal bardziej firmom sprzyjała, dzięki niższym kosztom surowców, niż przeszkadzała; w przedsiębiorstwach rosło też zatrudnienie i wynagrodzenia.

REKLAMA

Narodowy Bank Polski podał we wtorkowym komunikacie, że w I kwartale 2015 r. koniunktura w sektorze przedsiębiorstw poprawiła się, na co wskazuje m.in. zachowanie wolumenu przychodów.

- Nie zaobserwowano bowiem negatywnych zjawisk związanych z tzw. spiralą deflacyjną, kiedy to ujemnej inflacji towarzyszy obniżanie się nominalnych przychodów przedsiębiorstw. Dynamika przychodów ogółem przyspieszyła z 1,6 proc. w ujęciu rocznym w IV kwartale 2014 r. do 4,6 proc. r/r w I kwartale 2015 r. Przyczyniły się do tego wyższa dynamika sprzedaży na rynkach krajowym i zagranicznym (w ujęciu realnym i nominalnym) oraz dynamika przychodów finansowych, przede wszystkim w obszarze różnic kursowych oraz inwestycji finansowych - informuje NBP w swojej analizie.

Bank centralny dodaje, że koszty przedsiębiorstw rosły wolniej niż przychody. Z kolei dzięki poprawie wyniku na operacjach finansowych i wzroście dynamiki wyniku sprzedaży w I kwartale 2015 r. wyraźnie wzrosły wynik finansowego brutto i netto - odpowiednio o 10,8 proc. i 9,7 proc. r/r. - informuje w analizie NBP.

- Nadal rósł odsetek firm rentownych - w I kwartale 2015 r. osiągnął on poziom 68,7 proc. wobec 67,6 proc. w analogicznym okresie 2014 r. Zwiększał się także odsetek firm z wysokim poziomem rentowności (tj. o ponad 5 proc.). Oznacza to, że kondycja przeciętnej firmy w próbie poprawiła się, a wzrosty zysków nie miały miejsca wyłącznie w grupie dużych przedsiębiorstw - zaznacza NBP.

Z danych prezentowanych przez bank centralny wynika też, że w I kwartale 2015 r. zatrudnienie w przedsiębiorstwach wrosło o 2,2 proc. r/r. Największy udział we wzroście zatrudnienia miały przetwórstwo przemysłowe oraz usługi, natomiast wyraźny spadek zatrudnienia odnotowano w budownictwie, energetyce i górnictwie.

- Razem ze wzrostem zatrudnienia w I kwartale 2015 r. rosły koszty wynagrodzeń, a jednocześnie także przeciętne płace. Dynamika kosztów wynagrodzeń (wraz z ubezpieczeniami społecznymi) była więc zdecydowanie wyższa niż dynamika zatrudnienia (5,4 proc. r/r) - głosi komunikat.

W I kwartale 2015 r. nastąpił też wzrost wydajności pracy, choć w 2014 roku wydajność spadła. "Był to efekt wyższej dynamiki sprzedaży od dynamiki zatrudnienia - nominalnie dynamika wydajności pracy wyniosła 2,0 proc. Wzrost dynamiki wydajności był nieco wyższy w dużych firmach (1,9 proc., po okresie spadku wydajności) niż w sektorze MSP (1,7 proc.)" - informuje NBP.

W sektorze przedsiębiorstw - wynika z analizy banku centralnego - nadal obserwowano ożywienie aktywności inwestycyjnej, trend rosnący wykazywały też wszystkie wskaźniki płynności (najsilniej wzrosła płynność gotówkowa).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA