PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stopy procentowe do końca roku bez zmian

  • Autor: PAP
  • 12 maj 2014 08:29

Do końca 2014 r. poziom stóp procentowych pozostanie bez zmian, zaś możliwość ich wzrostu w I kwartale 2015 r. jest mała - ocenił w wywiadzie dla agencji Bloomberg Andrzej Kaźmierczak z RPP.

REKLAMA

"Jestem pewien, że poziom stóp procentowych nie zmieni się w tym roku i skłaniam się do tezy, że możliwość podniesienia stóp w I kwartale jest mała" - powiedział Kaźmierczak

"Uważam, że podniesienie stóp proc. w II kwartale 2015 r. jest możliwe" - dodał.

Kaźmierczak jest przeciwny utrzymywaniu obecnego poziomu stóp w II półroczu 2015 r.

"To byłoby nieuzasadnione, aby wydłużyć obecne poziomy powyżej II kwartału 2015 r., gdyż musimy przystosować politykę pieniężną do naszych prognoz mówiących, że inflacja powróci 2,5-proc. do celu w 2016 r." - powiedział.

Zdaniem Kaźmierczaka, odbicie gospodarcze nie powoduje obecnie żadnej presji popytowej.

"Czynniki wewnętrzne będą na tyle silne, aby zrównoważyć wpływ kryzysu na Ukrainie i możliwej recesji w Rosji" - dodał.

W ocenie Kaźmierczaka, średnioroczna inflacja w bieżącym roku może być niższa niż 1,1 proc., na które wskazywała marcowa projekcja NBP.

"To jest komfortowa sytuacja, która nie wymaga żadnych ruchów dostosowawczych ze strony członków RPP. Lipcowa projekcja nie powinna znacząco różnić się od marcowej, zaś nasze miesięczne, wewnętrzne prognozy wskazują na szybszy wzrost gospodarczy i niższą inflację" - powiedział.

Centralna ścieżka marcowej projekcji NBP zakłada wzrost inflacji CPI w 2014 o 1,1 proc., w 2015 o 1,8 proc., a w 2016 o 2,5 proc. W przypadku PKB jest to wzrost w 2014 o 3,6 proc., w 2015 o 3,7 proc., a w 2016 o 3,5 proc.

Kaźmierczak dodał również, że jego zdaniem strategia "forward guidance" NBP nie powinna być dłuższa niż 3 miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA