PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stopy procentowe pozostawione bez zmian

  • Autor: PAP
  • 15 kwi 2015 13:35

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W efekcie stopa referencyjna NBP nadal wynosić będzie 1,50 proc. w skali roku - podała Rada w komunikacie.

REKLAMA

Decyzja RPP okazała się zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Oznacza ona, że w skali rocznej lombardowa stopa NBP nadal wynosić będzie 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Podczas posiedzenia RPP w marcu zdecydowano o obniżce stóp o 50 pkt bazowych, a Rada poinformowała, że jej decyzja oznacza "zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej".

Konferencja prasowa, na której przedstawione zostanie uzasadnienie środowej decyzji RPP, odbędzie się w środę o godz. 16.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła, że po tamtej zapowiedzi Rady trudno było spodziewać się teraz innej decyzji.

W ocenie Kurtek najciekawszą kwestią, która zapewne zostanie poruszona i w komunikacie, i podczas konferencji, będzie ostatnie umocnienie się złotego wobec euro. "Rynki finansowe czekać będą na informację, na ile aprecjacja złotego jest zmartwieniem dla NBP i czy zamierza on w jakikolwiek sposób jej przeciwdziałać" - wskazała.

Analityk Domu Maklerskiego Michael/Stroem Rafał Rewczuk również przyznał, że decyzja Rady nie była zaskoczeniem. "W perspektywie kwartału, nie spodziewałbym się kolejnych obniżek, jednak po wakacjach na przełomie września i października w przypadku negatywnych odczytów danych dotyczących aktywności polskiej gospodarki nie wykluczałbym kolejnych cięć stóp procentowych o 25 pkt bazowych" - wskazał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA