PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Światowe giełdy osłabiły pozycję złotówki

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2014 17:47

Złe nastroje na światowych giełdach spowodowały odwrót od walut rynków wschodzących. Ucierpiał też złoty, dla którego środa była kolejnym dniem spadku wartości wobec euro. Około godziny 17 euro kosztowało 4,21 zł, a dolar 3,30 zł.

REKLAMA

"Bardzo złe nastroje na światowych giełdach nie sprzyjały dziś notowaniom walut z rynków wschodzących. Stąd kolejny dzień osłabienia złotego względem euro, które z coraz większym prawdopodobieństwem doprowadzi do testu okolic 4,2250" - ocenił analityk z Domu Maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski.

Zwrócił uwagę, że gorsze dane z USA o sprzedaży detalicznej oraz inflacji producenckiej doprowadziły w środę do znaczącego odreagowania pary USD/PLN. W środę jej notowania były poniżej poziomu 3,30, co - zdaniem Maliszewskiego - zwiększa szanse na większą korektę na tym rynku. Analityk nie wyklucza spadku dolara do złotego nawet do poziomu 3,26.

"Inwestorzy przyjęli dość obojętnie dzisiejsze dane na temat inflacji, które okazały się nieznacznie lepsze od konsensusu. Stało się tak za sprawą dość powszechnego przekonania, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżki stóp podczas listopadowego posiedzenia, szczególnie, że projekcja inflacji z pewnością będzie pokazywała długotrwałe utrzymywanie się tempa wzrostu cen poniżej celu" - dodał Maliszewski.

Zdaniem analityka walutowego z BGŻ Piotra Popławskiego w środę "względnie niewiele" działo się na parze EUR/PLN. "Inflacja wyszła nieco wyższa od oczekiwań, ale nikt się tym nie przejął" - zauważył Popławski. Zwrócił uwagę na zmianę kursu złotego do dolara. Rano dolara wyceniano na 3,3250, ale około godz. 15,30 kurs amerykańskiej waluty spadł do 3,2709.

"Główny wpływ ma tu euro-dolar, który silnie wzrósł po danych z USA - indeks koniunktury i dane o sprzedaży zostały dość agresywnie odebrane przez rynek" - powiedział Popławski. Według niego z punktu widzenia złotego ważny będzie piątkowy odczyt produkcji przemysłowej za wrzesień. "Jeśli będzie słabo, będzie próba wyjścia ponad 4,21-4,22 (wobec euro - PAP)" - powiedział.

GUS podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu spadły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły we wrześniu o 0,4 proc. rdr oraz mdm spadły o 0,1 proc.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA