PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szef KNF dobrze ocenia wszystkie elementy polskiego sektora bankowego

  • Autor: ISB
  • 20 paź 2011 16:32

Wydaje się, że sektor bankowy jest zdrowy we wszystkich elementach, a sytuacja banków jest dobra. Tylko 8 banków komercyjnych i 12 spółdzielczych realizuje obecnie program postępowania naprawczego. Wszystkie zaś banki mają współczynnik wypłacalności na poziomie ponad 8 proc., poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

REKLAMA

„Mamy bardzo dobrą sytuację jeśli chodzi o bazę kapitałową. Mamy bufory kapitałowe, które zabezpieczają stabilność banków. Największe ryzyko obecnie to ryzyko kursu walutowego" - ocenił Jaworski.

Dodał, że współczynnik wypłacalności sektora bankowego jest na stabilnym poziomie 13,5%, a wszystkie banki w Polsce mają ten współczynnik na poziomie powyżej wymaganych ustawowo 8 proc.

W ocenie przewodniczącego, na razie nie ma przesłanek, aby dać bankom przyzwolenie nadzoru na poluzowanie polityki w obszarze kredytów walutowych.

„Dziś mogę powiedzieć, że nie widać miejsca na to, aby można było w sposób znaczący dokonać deregulacji w tym obszarze. Jest zbyt duże ryzyko kursowe dotyczące dalszej deprecjacji złotego"- zaznaczył.

Jaworski poinformował, że obecnie nie ma planów przeniesienia nadzoru nad bankami do Narodowego Banku Polskiego (NBP), o których spekulują media.

„Z tych rozmów, które miałem wynika, że to nie jest dobry moment, żeby dokonywać ponownego rozdzielenia nadzoru. Dzisiaj, w tej sytuacji, w jakiej znajduje się Polska dokonywanie takich ruchów jest ze wszech miar niebezpieczne i niepotrzebne. Ta architektura, która dziś funkcjonuje, pozostanie" - powiedział Jaworski.

Przewodniczący poinformował, że w ciągu kilku tygodni zostanie przygotowany „w miarę spójny plan" na pięć lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA