PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szef NBP: Złoty raczej będzie się umacniał niż osłabiał

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2011 14:43

Złoty raczej będzie się umacniał niż osłabiał - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Zastrzegł, że NBP nie zajmuje się prognozami kursu złotego i interwencje banku nie mają na celu obrony określonego poziomu naszej waluty.

REKLAMA

Belka mówił w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych o założeniach polityki pieniężnej na 2012 r.

Poseł Zbigniew Kuźmiuk z PiS zapytał m.in. o to, dlaczego złoty - mimo interwencji NBP - jest najsłabszą walutą naszego regionu. Według Kuźmiuka bank wydał na interwencje 5 mld euro, a resort finansów poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego 6 mld euro.

Zdaniem Belki złoty jest obecnie słabszy, niż wskazywałyby na to fundamenty polskiej waluty. Podkreślił, że NBP nie zajmuje się prognozami kursu złotego, jednak - jego zdaniem - złoty ma potencjał do wzmocnienia. "W jakiej skali on się ujawni i kiedy, tego nie wiemy. Według mnie jeżeli złoty jest za słaby, to powinien się raczej wzmocnić, niż się osłabiać" - powiedział

Belka przyznał, że w drugim półroczu 2011 r. złoty przejawiał dużą zmienność, większą niż korona czeska i forint węgierski. Zastrzegł, że 2001 roku euro wyceniano na 4 zł, czyli tyle samo, co na początku 2011 r. W ciągu 10 lat złoty miał jednak zarówno okresy wzmacniania się, jak i osłabiania.

Zdaniem Belki złoty, patrząc na ostatnie kilkanaście lat, jest walutą stabilną. Wahania - jak wyjaśniał - są spowodowane tym, że jest "walutą swobodnie na rynku fluktuującą", a rynek aktywów denominowanych w złotych jest głęboki. Prezes NBP podkreślił, że aktywów w złotych, którymi się handluje - głównie w Londynie - jest mniej więcej tyle samo, ile aktywów denominowanych w brazylijskim realu.

"Gospodarka, która jest kilkakrotnie większa niż polska, ma rynek walutowy mniej więcej tej samej wielkości. To znaczy, że rynek złotowy jest wielokrotnie pojemniejszy niż węgierskiego forinta czy korony czeskiej (...). Co za tym idzie, jak ktoś chce pospekulować, to spekuluje na złotym" - tłumaczył. Dodał, że z tego powodu złoty jest bardziej zmienny, niż wskazywałyby na to fundamenty naszej waluty.

Belka powiedział, że NBP interweniował na rynku walutowym pod koniec września, kiedy kurs złotego do euro wynosił 4,53. Powiedział, że skoro dziś euro jest wyceniane na ok. 4,43-4,44 zł, to oznacza, że nie mamy do czynienia z osłabieniem złotego, ale ze "względną stabilizacją, a nawet wzmocnieniem".

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA