PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szef PiS o terminie przyjęcia euro

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2015 15:40

Nie ma terminu, kiedy musimy przyjąć walutę euro, to może stać się za 40 lat - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że PiS nie chce, by Polska wycofała się z UE. To sugestia tych, którzy są przerażeni perspektywą utraty władzy - ocenił.

REKLAMA

Szef PiS został zapytany na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie o to, czy i kiedy wprowadzić walutę euro w Polsce oraz czy, jego zdaniem, można tego uniknąć - podczas gdy wchodząc do Unii Europejskiej nasz kraj podpisując traktat akcesyjny zobowiązał się do tego. Dziennikarze wskazywali na wypowiedzi innych polityków PiS, że Polska powinna jednak zostać przy złotówce.

- W Polsce rzeczywiście są tacy politycy, którzy jak zobaczą kogoś z Zachodu to na czworakach, prawda i jeszcze w nogę pocałują. My do takich nie należymy - podkreślił Kaczyński. Zaznaczył, że są też ludzie, którzy tylko zabiegają o stanowiska po to, by być "grubymi misiami albo po prostu świetnie zarabiającymi urzędnikami".

- My tego rodzaju rozumowań nie przyjmujemy. My jesteśmy godnymi Polakami. Nie ma terminu - czyli możemy przystąpić za 40 lat (do strefy euro) - zaznaczył Kaczyński.

Prezes PiS oświadczył przy tym, że PiS "w żadnym razie" nie chce wycofania się Polski z UE, z czym wiązałoby się wypowiedzenie traktatu akcesyjnego. - To po prostu bzdura, kolejna sugestia tych, którzy są przerażeni perspektywą utraty władzy i perspektywą rozliczenia - powiedział Kaczyński.

Jak mówił, Polska będzie gotowa do wejścia do strefy euro, wtedy, gdy "portfel przeciętnej polskiej rodziny będzie taki sam, jak portfel rodziny niemieckiej".

Prezes PiS został także spytany o to, czy, jego zdaniem, należy pomagać Grecji tak, by pozostała w strefie euro. - Myśmy już parę lat temu sformułowali nasz pogląd - Grecja powinna wrócić do drahmy. To byłby, co prawda pewien wstrząs, ale jesteśmy przekonani, że Grecja byłaby dziś w zupełnie innej sytuacji - mówił Kaczyński. Ocenił, że obecnie istotą operacji prowadzonej przez Europę jest dostarczenie pieniędzy niemieckim i francuskim bankom.

W sobotę na konwencji PiS w Katowicach kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło zadeklarowała, że nie wprowadzi Polski do strefy euro, dopóki nie zaistnieją do tego odpowiednie warunki. - Chcę bardzo jasno postawić sprawę polskiej waluty. Złotówka dobrze służy rozwojowi naszego kraju. Wcześniej apelowała do premier Ewy Kopacz, by Platforma wycofała się z pomysłu wprowadzenia w Polsce euro.

W niedzielę Kopacz przypominała, że aby wprowadzić w Polsce euro, potrzebna jest zmiana konstytucji. - Dzisiaj jakiekolwiek straszenie euro, opowiadanie o tym, czy apelowanie do kogokolwiek, aby się wycofał z decyzji o wprowadzeniu euro jest tylko grą polityczną, niczym więcej - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA