PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szef UOKiK krytycznie o polskich bankach

  • 09 lut 2015 12:20

Polski sektor finansowy nie potrafi się samoregulować, ocenił w radiowej Jedynce prezes UOKiK Adam Jasser. Świadczy o tym nie tylko sprawa kredytów we frankach, ale i tzw. polisolokat, czy pożyczek pozabankowych. Szef urzędu przypomniał, że nadużycia banków wobec klientów i tzw. misseling, czyli niedopasowanie produktów finansowych do potrzeb klientów były przyczyną kryzysu finansowego na świecie.

REKLAMA

Jak zaznaczył, w Polsce kwestia uczciwości kupieckiej przy oferowaniu usług finansowych też jest bolączką. - I widać to nie tylko przy kredytach we frankach, ale przy ubezpieczeniach z elementem inwestycyjnym, nazywanych popularnie polisolokatami, a także w pożyczkach w sektorze pozabankowym - mówił szef UOKiK.

Stąd, jak podkreślał, samoregulacja tej branży przynosi dość mizerne efekty. Tłumaczył, że nie chodzi tylko o wypełnianie rekomendacji czy zaleceń KNF, której przecież głównym zadaniem jest dbałość o stabilizację całego sektora bankowego, ale o uczciwe zasady postępowania wobec klientów. Stąd, jak mówił, tak ważna rola jego urzędu i prowadzonych przez niego postępowań, dotyczących m.in. klauzul niedozwolonych, wprowadzania klientów w błąd, czy jednostronnego wypowiadania umów.

Przypomniał, że jego urząd wydał już sześć decyzji, z karami 50 mln zł łącznie, w sprawie tzw. polisolokat. Zapowiedział, że za chwilę dowiemy się o kolejnych karach dotyczących tych produktów finansowych.

Dziś Prezes UOKiK wraz z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem zapowiedzieli stworzenie rankingu banków najlepiej traktujących frankowiczów. Ma on służyć, jak wyjaśnia Jasser, sprawdzeniu postępowania banków po 15 stycznia, deklarujących, że uczynią wszystko, aby zmiana kursu franka jak najmniej boleśnie uderzyła w ich klientów. Jasser poinformował jednocześnie, że już zostały wszczęte dwa postępowania sprawdzające, czy banki po 15 stycznia, po uwolnieniu kursu franka, uczciwie potraktowały swoich klientów, i nie przeniosły nadmiernych kosztów na konsumentów.

Tłumaczy, że 20 stycznia do banków popłynęły szczegółowe ankiety, które wrócą do UOKiK do końca tego tygodnia, i na tej podstawie urząd ustali, czy nie doszło do naruszeń przepisów. Ale na tym działania Urzędu się nie skończą, mówił gość Jedynki.

- Planowane są także zmiany w prawie, który ułatwią UOKiK działania prewencyjne, tłumaczył Adam Jasser. Do nich będzie należał czasowy zakaz sprzedaży czy marketingu produktu finansowego, jeśli zostanie stwierdzone, że zagraża to bezpieczeństwu konsumentów. - W tym czasie będziemy mogli przeprowadzić szczegółową analizę, czy nie jest łamane prawo, mówi Jasser. To sprawi, że niebezpieczny czy niekorzystny produkt nie zostanie dopuszczony na rynek.

Innym nowym narzędziem UOKiK ma być udział w procesach sądowych, wytaczanych przez pokrzywdzonych klientów. Jak wyjaśnia Jasser, chodzi o wyrażanie tzw. "istotnego poglądu w sprawie". - Wyrażalibyśmy swoją opinię w danej sprawie, jeśli wystąpiłby o to do nas sąd, lub strona poszkodowana - wyjaśnia.

Prezes UOKiK pytany o celowość nakładania niektórych kar przyznał, że decyzje jego Urzędu powinny być zrozumiałe dla opinii publicznej i obecnie trwa dyskusja nad systemem kar nakładanych przez urząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • element 2015-02-10 13:12:53
    Nie w polskich bankach ale w bankach działających w Polsce.
  • Andrzej 2015-02-09 17:47:38
    Niechaj złodzieje z AXA Życie TU SA przeczytają co przed nimi.
  • Essel 2015-02-09 14:17:13
    Nie umieją nadzorować, nie umieją regulować, więc zwalają winę na banki, że same się nie regulują i nadzorują. Co za połączenie bezsilności i bezczelności.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA